Przed nami derbowe starcie w Tychach. Stawkę tego spotkania podbija fakt, że zespoły w tabeli Fortuna 1 Ligi dzielą zaledwie dwa punkty.

HISTORYCZNE SUKCESY

- Wicemistrzostwo Polski w sezonie 1975/76
- 1/32 finału Pucharu UEFA w sezonie 1976/77

SYTUACJA W TABELI

GKS Tychy z dorobkiem 51 punktów zajmuje 5. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi. Tyszanie tracą dwa punkty do GKS-u Katowice i mają dokładnie taką samą zdobycz, co Wisła Płock. Zatem derbowe spotkanie 32. kolejki będzie miało duże znaczenia dla układu w czołowej szóstce. Podopieczni trenera Dariusza Banasika, po zwycięstwach z Podbeskidziem Bielsko-Biała (2:0) oraz Zagłębiem Sosnowiec (2:0), w ostatniej kolejce musieli na wyjeździe uznać wyższość Lechii Gdańsk (3:0). Warto zaznaczyć, że tyszanie przegrali cztery z ostatnich pięciu meczów domowych.

OSTATNI MECZ

W ramach 31. kolejki gracze z Tychów rozegrali wyjazdowe spotkanie w Gdańsku, gdzie na Polsat Plus Arenie zmierzyli się z Lechią. Od pierwszych minut inicjatywa należała do zespołu prowadzonego przez trenera Szymona Grabowskiego. W 13. minucie na listę strzelców wpisał się Kacper Sezonienko. W końcówce pierwszej połowy wynik dla Lechii podwyższył Iwan Żelizko, który pokonał bramkarza GKS-u precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego. W drugiej połowie Biało-Zieloni oddali siedem celnych strzałów, a rywale tylko jeden. Wynik w końcówce ustalił Maksym Chłań i tyszanie na Śląsk wracali bez punktów.

GWIAZDA SKŁADU

Wiktor Żytek - to 30-letni defensywny pomocnik, który jest jednym z liderów składu trenera Banasika. W tym sezonie rozegrał na boiskach 1 ligi 29 meczów i zanotował na swoje konto pięć bramek oraz pięć asyst. Potrafi ustawić drużynę w środku pola i z piłką przy nodze zapewnia jej duży spokój. Ma na swoim koncie aż 187 meczów na poziomie Fortuna 1 Ligi. Żytek to wychowanek SMS-u Łódź. Z GKS-em Tychy jest już związany od czterech lat.

TRENER

Dariusz Banasik - trenerską karierę rozpoczął w Akademii Legii Warszawa, prowadząc drużyny młodzieżowe, a także zespół rezerw. Pierwszą okazję do przejęcia drużyny na szczeblu centralnym otrzymał w 2014 roku, kiedy to został trenerem drugoligowego wówczas Znicza Pruszków. W późniejszych latach był także szkoleniowcem Pogoni Siedlce i Zagłębia Sosnowiec. Największe sukcesy w swojej karierze osiągnął podczas ostatniej pracy w Radomiaku Radom. W trakcie niespełna czterech lat przeszedł z tym klubem drogę z 2 ligi aż do Ekstraklasy. Opuścił drużynę w kwietniu 2022 roku, gdy Radomiak zajmował 6. miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej. Teraz prowadzi drużynę z Tychów i od początku sezonu drużyna walczy o czołowe miejsca.

STADION

Nowy stadion w Tychach został otwarty w lipcu 2015 roku. Budowa obiektu trwała dwa i pół roku. Poprzedni stadion służył GKS-owi przez 42 lata. W jego miejscu powstał obiekt spełniający kryteria najnowocześniejszych stadionów w Europie. Był jedną z aren Mistrzostw Europy U-21 w 2017 roku (rozegrano na nim trzy spotkania fazy grupowej i jeden półfinał turnieju) oraz Mistrzostw Świata U-20 w 2019 roku (odbyło się na nim sześć spotkań fazy grupowej, jeden mecz 1/8 finału i jeden ćwierćfinał). Ponadto odbyły się tutaj także mecze reprezentacji Polski kobiet. Na trybunach może zasiąść ponad 15 tys. kibiców.