Historia

Klub GKS Katowice zapisał bogatą kartę w historii polskiego sportu. Wszystko zaczęło się jesienią 1963 roku, kiedy doszło do zawiązania komitetu założycielskiego GKS-u Katowice, który powstał na bazie katowickich klubów: Górnik 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowicki Klub Łyżwiarski, Katowicki Klub Sportowy Górnik, Górniczy Klub Żeglarski Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Do podjęcia decyzji o utworzeniu klubu sportowego o nazwie Górniczy Klub Sportowy "Katowice" doszło dokładnie 5 listopada 1963 roku. Zatwierdzono statut i przyjęto oficjalne barwy, złoto-zielono-czarne, a godłem stał się herb miasta Katowice. Uchwała została uprawomocniona 27 lutego 1964 roku i ten dzień uznajemy jako datę powstania Klubu.

Wielosekcyjny GKS wychował aż 44 olimpijczyków z czterema medalami letnich Igrzysk Olimpijskich, zbudował hokejową potęgę z sośmioma tytułami mistrzów Polski, a także sekcję zapaśniczą, która sięgnęła po 250 medali z imprez sportowych najwyższej rangi. GKS mógł również pochwalić się również tenisem na wysokim poziomie, w którym brylowała Barbara Krall-Olsza - zdobywczymi kilkudziesięciu tytułów mistrzyni kraju. Nawet w saneczkarstwie zawodnicy GKS-u Katowice mogli pochwalić się czterema olimpijczykami i mistrzynią świata Barbarą Piechą. To zjawisko niespotykane na skalę nie tylko naszego kraju, ale i europejską!

Najwięcej sławy przynosili GKS-owi jego piłkarze. Drużyna z Bukowej liczyła się na europejskich arenach. Na zawsze w pamięci wszystkich pozostaną legendarne boje z sezonu 1970/1971 z FC Barceloną, kiedy ostatecznie GKS po zaciętej walce przegrał 0:1 i 2:3. GKS również dwukrotnie doszedł do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharu. W sezonie 1986/1987 dokonał tego po zwycięstwach 3:0 i 1:0 z Framem Reykjavik oraz gdy wygrał z FC Motherwell w dwumeczu dzięki lepszemu bilansowi goli na wyjeździe w sezonie 1991/1992. Najwięcej radości dała jednak wszystkim prestiżowa victoria z renomowanym rywalem Girondins de Bordeaux w sezonie 1994/1995, kiedy to GKS wygrał 1:0 u siebie, a potem w rewanżu na wyjeździe zremisował 1:1 i dostał się do 1/8 finału Pucharu UEFA.

Największe triumfy GKS Katowice święcił jednak na polskich boiskach. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych czterokrotnie sięgał po wicemistrzostwo Polski (1988, 1989, 1992, 1994), cztery razy uplasował się również na najniższym stopniu podium (1987, 1990, 1995, 2003). Również w pucharach krajowych katowiczanie w tych czasach nie mieli sobie równych. Dwukrotnie wznosili w górę Superpuchar Polski (1991, 1995), aż trzy razy cieszyli się także ze zdobycia Pucharu Polski (1986, 1991, 1993). O sukces w tych rozgrywkach mogli pokusić się jeszcze kilka razy, gdyż do finałowego meczu docierali pięć razy. Miało to miejsce latach: 1985, 1987, 1990, 1995, 1997.

Były też trudne chwile, które wystawiły na próbę charakteru ludzi GieKSy. Po problemach finansowych w roku 2004 i nie otrzymaniu licencji na grę w drugiej lidze w 2005 r., GKS Katowice rozpoczął rundę jesienną sezonu 2005/2006 od występu na czwartym stopniu rozgrywkowym. Zespół z Bukowej - wsparty niezłomnymi sympatykami - odnotował serię awansów na coraz wyższe szczeble rozgrywkowe, dzięki czemu katowiczanie w 2008 roku powrócili na zaplecze Ekstraklasy.

Rok 2014 zapisał się w historii GKS-u Katowice w wyjątkowy sposób. To właśnie wtedy katowicki klub obchodził 50. rocznicę istnienia. Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta gala, która odbyła 28 lutego 2014 roku w auli Akademii Muzycznej w Katowicach. W jej trakcie doszło do uhonorowania trenera 50-lecia, którym został Alojzy Łysko, a także Złotej Jedenastki Wszech Czasów, w której znaleźli się: Jan Furtok, Janusz Jojko, Marek Koniarek, Adam Kucz, Adam Ledwoń, Piotr Piekarczyk, Gerard Rother, Roman Szewczyk, Marek Świerczewski, Piotr Świerczewski, Mirosław Widuch.

W 2015 r. miasto Katowice - większościowy akcjonariusz GKS GieKSa Katowice S.A., który od 2010 r. prowadzi Klub - podjęło decyzję o powrocie do wielosekcyjności. Sezon 2018/19 zakończył się spadkiem drużyny piłkarzy z 1 do 2 ligi. Po dwóch sezonach występów na tym szczeblu rozegrywek GieKSa powróciła do grona pierwszoligowców.

Ważną kartę w historii piłkarskiego GKS-u Katowice zapisała sekcja piłki nożnej kobiet, która powstała w sierpniu 2015 roku. Kobiecy zespół GieKSy, rozpoczynając z poziomu III ligi, był w stanie w ciągu trzech lat wywalczyć zasłużony awans do Ekstraligi kobiet - najpierw pod wodza trenera Szymona Tabackiego, a następnie trenera Witolda Zająca. Od momentu wejścia na najwyższy poziom rozgrywkowy piłkarki GKS-u Katowice godnie reprezentowały miasto Katowice na piłkarskich arenach Polski, co owocowało powołaniami do reprezentacji Polski dla najlepszych zawodniczek drużyny. Kluczową decyzją w historii najmłodszej sekcji GKS-u Katowice było objęcie w marcu 2022 r. stanowiska pierwszego trenera przez Karolinę Koch, byłą piłkarkę klubu z Katowic i reprezentantkę Polski. 33-letnia trenerka stworzyła w krótkim czasie drużynę, która była w stanie skutecznie i widowiskowo walczyć o największy sukces w historii piłki nożnej kobiet w Katowicach. W sezonie 2022/2023 Orlen Ekstraligi kobiet katowiczanki wygrały aż 18 z 22 rozegranych spotkań i sięgnęły po historyczne mistrzostwo Polski, wyprzedzając w tabeli Górnika Łęczna i TME SMS Łódź.

Partner strategiczny
Partner Kluczowy
Partner Wiodący
Klub Biznesu
Partner techniczny
Partnerzy
Fortuna 1 Liga