Historia

Klub GKS Katowice choć jest klubem młodym, zapisał bogatą kartę w historii polskiej piłki nożnej. Wszystko zaczęło się jesienią 1963 roku, kiedy doszło do zawiązania komitetu założycielskiego GKS-u Katowice, który powstał na bazie katowickich klubów: Górnik 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowicki Klub Łyżwiarski, Katowicki Klub Sportowy Górnik, Górniczy Klub Żeglarski Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Do podjęcia decyzji o utworzeniu klubu sportowego o nazwie Górniczy Klub Sportowy Katowice doszło dokładnie 5 listopada 1963 roku. Zatwierdzono statut i przyjęto oficjalne barwy, złoto-zielono-czarne, a godłem stał się herb miasta Katowice. Uchwała została uprawomocniona 27 lutego 1964 roku. Tak zapoczątkowano pięćdziesięcioletnią historię klubu, który na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych stał się piłkarską potęgą w kraju. Katowicki klub, który miał charakter wielosekcyjny, był kolebką sukcesów nie tylko na gruncie piłkarskim. GKS wychował aż 44 olimpijczyków z pięcioma medalami letnich Igrzysk Olimpijskich, zbudował hokejową potęgę z sześcioma tytułami mistrzów Polski, a także sekcję zapaśniczą, która sięgnęła po 250 medali z imprez sportowych najwyższej rangi. GKS mógł również pochwalić się również tenisem na wysokim poziomie, w którym brylowała Barbara Krall-Olsza - zdobywczymi kilkudziesięciu tytułów mistrzyni kraju. Nawet w saneczkarstwie zawodnicy GKS-u Katowice mogli pochwalić się czterema olimpijczykami i mistrzynią świata Barbarą Piechą. To zjawisko niespotykane na skalę nie tylko naszego kraju, ale i europejską!

Drużyna z Bukowej liczyła się na europejskich arenach. Na zawsze w pamięci wszystkich pozostaną legendarne boje z sezonu 1970/1971 z FC Barceloną, kiedy ostatecznie GKS po zaciętej walce przegrał 0:1 i 2:3. GKS również dwukrotnie doszedł do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharu. W sezonie 1986/1987 dokonał tego po zwycięstwach 3:0 i 1:0 z Framem Reykjavik oraz gdy wygrał z FC Motherwell w dwumeczu dzięki lepszemu bilansowi goli na wyjeździe w sezonie 1991/1992. Najwięcej radości dała jednak wszystkim prestiżowa victoria z renomowanym rywalem Girondins de Bordeaux w sezonie 1994/1995, kiedy to GKS wygrał 1:0 u siebie, a potem w rewanżu na wyjeździe zremisował 1:1 i dostał się do 1/8 finału Pucharu UEFA.

Największe triumfy GKS Katowice święcił jednak na polskich boiskach. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych czterokrotnie sięgał po wicemistrzostwo Polski (1988, 1989, 1992, 1994), cztery razy uplasował się również na najniższym stopniu podium (1987, 1990, 1995, 2003). Również w pucharach krajowych katowiczanie w tych czasach nie mieli sobie równych. Dwukrotnie wznosili w górę Superpuchar Polski (1991, 1995), aż trzy razy cieszyli się także ze zdobycia Pucharu Polski (1986, 1991, 1993). O sukces w tych rozgrywkach mogli pokusić się jeszcze kilka razy, gdyż do finałowego meczu docierali pięć razy. Miało to miejsce latach: 1985, 1987, 1990, 1995 1997.

Były też trudne chwile, które wystawiły na próbę ludzi charakteru, ludzi GieKSy. Po problemach finansowych w roku 2004 i nie otrzymaniu licencji na grę w drugiej lidze w 2005, GKS Katowice rozpoczął rundę jesienną sezonu 2005/2006 od występu na czwartym stopniu rozgrywkowym. Jednak to nie sprawiło, że GieKSa zniknęła z piłkarskiej mapy Polski. Zespół z Bukowej wsparty niezłomnymi sympatykami i ich ogłuszającym dopingiem odnotował serię awansów na coraz wyższe szczeble rozgrywkowe, dzięki czemu katowiczanie w 2008 roku powrócili na zaplecze Ekstraklasy, w której występują do dnia dzisiejszego. Trójkolorowego środowiska nie poróżniła także sprawa projektu zmiany nazwy katowickiego klubu na KP Katowice w 2012 roku, który miał występować w Ekstraklasie na licencji Polonii Warszawa. Dzięki stanowczym działaniom trójkolorowych fanów do realizacji tej wizji nie doszło.

Rok 2014 zapisał się w historii GKS-u Katowice w wyjątkowy sposób. To właśnie wtedy katowicki klub obchodził 50. rocznicę istnienia. Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta gala, która odbyła 28 lutego 2014 roku w auli Akademii Muzycznej w  Katowicach. W jej trakcie doszło do uhonorowania trenera 50-lecia, którym został Alojzy Łysko, a także Złotej Jedenastki Wszech Czasów, w której znaleźli się: Jan Furtok, Janusz Jojko, Marek Koniarek, Adam Kucz, Adam Ledwoń, Piotr Piekarczyk, Gerard Rother, Roman Szewczyk, Marek Świerczewski, Piotr Świerczewski, Mirosław Widuch.

W 2015 r. miasto Katowice - większościowy akcjonariusz GKS GieKSa Katowice S.A. - podjęło decyzję o powrocie do tradycyji wielosekcyjnego klubu. Pod szyldem GieKSy grają nie tylko piłkarze, ale też piłkarki, siatkarze, czy młodzi tenisiści.

Oficjalny partner klubu
Główny sponsor klubu
Główny sponsor klubu
Sponsor
Premium
Partner
platynowy
Partner
Złoty
Przyjaciel
GieKSy
Partnerzy techniczni
Partnerzy