W sobotę 15 czerwca na Stadionie Miejskim w Katowicach zostanie rozegrany wyjątkowy turniej piłkarski.

GKS Katowice obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia. Za nami szczególny mecz piłkarski przy Bukowej, który zorganizowano w dniu urodzin Klubu, czy uroczysta gala, w trakcie której wręczono medale 60-lecia GieKSy. Jubileuszowe obchody trwają jednak przez cały rok.

Jest nam niezmiernie miło poinformować o szczególnym wydarzeniu, które uświetni 60-lecie GKS-u Katowice. W sobotę 15 czerwca na Stadionie Miejskim zostanie rozegrany wielki turniej drużyn młodzieżowych. - Jubileusz GKS-u Katowice to także święto dla Wielosekcyjnej Akademii „Młoda GieKSa”. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem uhonorowania przez nas 60-lecia GKS-u będzie zorganizowanie turnieju. Naszej imprezie postanowiliśmy nadać odpowiednią rangę poprzez jej organizację na głównej płycie Stadionu Miejskiego przy ul. Bukowej, gdzie na co dzień występują piłkarze seniorskiej drużyny GKS-u. W rozgrywkach weźmie udział aż 10 drużyn, w tym zespoły z Czech i Słowacji - podkreśla Kinga Pajerska-Krasnowska, prezes Fundacji „Sportowe Katowice” prowadzącej Akademię.

To jednak nie wszystko. W trosce o to, by turniejowi towarzyszyła szczególna oprawa, przy jego organizacji połączyliśmy siły ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, które dba o pamięć o strajku górników i pacyfikacji kopalni „Wujek”. Tym samym turniej zyska imię „Dziewięciu” z Wujka.

– Pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność i godność i o tych, którzy oddali za te wartości życie, wyraża się nie tylko w podniosłych słowach i uroczystościach. Stąd pomysł na Turniej Piłkarski im. „Dziewięciu” z Wujka, który ma być nie tylko rozrywką i sportową rywalizacją, ale ma też zwrócić uwagę bardzo młodych ludzi oraz ich rodzin na postaci górników zastrzelonych w stanie wojennym. Pamięć o nich jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości Katowic i Górnego Śląska, a zatem także GKS-u. O tym w klubie zawsze pamiętają, za co jestem osobiście bardzo wdzięczny. Rozgrywki na stadionie przy ul. Bukowej będą szczególnym wyrazem tej pamięci. Cieszę się też, że tym turniejem możemy uczcić 60-lecie klubu. W GieKSie od dawna mamy wsparcie w naszej misji upamiętniania Dziewięciu Górników z KWK „Wujek” - podkreśla Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

W katowickim turnieju zagrają zawodnicy z rocznika 2015 i młodsi. Swoje drużyny wystawią FC Hlucin i MFK Karvina z Czech,  Železiarne Podbrezová ze Słowacji, Gwarek Tarnowskie Góry, Odra Opole, Football Project Jasienica, Rozwój Katowice i GKS Katowice (dwa zespoły). Szczególnym uczestnikiem będzie drużyna ze szkoły w Zbydniowie. To placówka, do której uczęszczał Zbigniew Wilk, jeden z górników poległych w „Wujku”. W tej niewielkiej miejscowości bardzo mocno pielęgnowana jest pamięć o Zbigniewie Wilku, który pracę na kopalni łączył z grą w piłkę w barwach Rozwoju.

Mamy zaszczyt poinformować, że turniej objął patronatem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. Partnerem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach.

Rywalizacja przy Bukowej rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00 i potrwa do godz. 15:00. Zespoły zagrają systemem każdy z każdym, a mecze będą odbywały się na czterech boiskach równolegle. Gorąco zapraszamy do śledzenia zmagań młodych piłkarzy!