Wasko HETMAN GKS Katowice wicemistrzem Polski

03.09.2020 15:10

Wasko HETMAN GKS Katowice wywalczył drużynowe wicemistrzostwo Polski w szachach podczas turnieju Ekstraligi organizowanego w dniach 26 sierpnia - 3 września w Krakowie.

Katowicki klub szachowy nie zdołał obronić mistrzowskiego tytułu sprzed roku i tym samym sięgnąć po szóste z rzędu szachowe mistrzostwo Polski. Lepsza okazała się drużyna VOTUM SA Polonia Wrocław, z którą Wasko HETMAN GKS wygrał 4:2 w ósmej rundzie zmagań. Jednak w poprzednich starciach katowiczanie ulegli Wieży Pęgów 3,5:2:5 i zremisowali z Ksz Stilonem Gorzów 3:3, co zadecydowało o losach mistrzowskiego tytułu.

W pozostałych meczach szachiści Wasko HETMAN GKS-u wygrywali z Klubem Szachowym Dwie Wieże Kraków (4,5:1,5), Ksz Miedzią Legnica (3,5:2,5), Ksz Hetmanem Płock (3,5:2,5), UKS-em 21 Podlesie (3,5:2,5) i LKS-em Wrzos Międzyborów (4,5:1,5), zaś ostatni mecz mistrzostw z Klubem Szachowym Silesia Racibórz zakończył się wynikiem 3,5:2,5 i ostatecznie przypieczętował srebro dla katowiczan. W ostatnim boju turnieju swoje partie wygrali David Navara i Monika Soćko.

- Cieszymy się ze zdobycia kolejnego medalu i faktu, że wciąż jesteśmy na podium Drużynowych Mistrzostw Polski. Oczywiście czujemy lekki niedosyt, że nie udało obronić tytułu mistrzowskiego. Wpływ na to z pewnością miała rozgrywana równolegle Olimpiada Szachowa. Nasi zawodnicy, reprezentujący barwy Polski, odnieśli w niej sukces zdobywając 3. miejsce Dodatkowy wysiłek spowodował jednak, że byli po prostu zmęczeni. Gratulujemy wygranej Polonii, a za rok postaramy się wrócić na szczyt. Z tegorocznego zaangażowania i waleczności naszych zawodników możemy być jednak zadowoleni - mówi Łukasz Turlej, prezes katowickiego klubu.

Dodajmy, że to nie koniec sukcesów szachistów klubu z Katowic. Grzegorz Gajewski w lipcu br. zdobył brązowy medal Lotto Indywidualnych Mistrzostw Polski 2020, Dawvid Navara został mistrzem Czech, a Viktor Gazik sięgnął po tytuł mistrza Słowacji. Ponadto wychowankowie Wasko HETMAN GKS-u Katowice zdobywali medale podczas krajowych mistrzostw kategorii młodzików i juniorów.

Przypominamy, że HETMAN to jeden z najsilniejszych polskich klubów szachowych. Na mocy umowy zawartej z GKS-em Katowice, szachiści w rozgrywkach drużynowych występują pod szyldem Wasko HETMAN GKS. Więcej informacji o klubie na stronie szachy.gkskatowice.eu, Zachęcamy też do polubienia profilu szachowej GieKSy na Facebooku.