Pod lupą: Sandecja Nowy Sącz

10.08.2022 20:09

W piątek 12 sierpnia o godz. 20:30 GKS Katowice podejmie przy Bukowej Sandecję Nowy Sącz. Bilety w sprzedaży!

HISTORYCZNE SUKCESY

- Awans do Ekstraklasy w sezonie 2016/17.

POPRZEDNI SEZON

Sandecja zakończyła rozgrywki Fortuna 1 Ligi w sezonie 2021/22 zajmując 7. pozycję w ligowej tabeli. Z finiszem ligi zaledwie trzy punkty dzieliły zespół nowosądeczan od ostatniego miejsca premiowanego grą w barażach o Ekstraklasę. Mimo pomyślnej rundy jesiennej w wykonaniu piłkarzy Dariusza Dudka – będącej dobrym prognostykiem w kontekście rozważań nad drugim w historii awansem do Ekstraklasy – w dwóch kolejkach wieńczących sezon Sandecja zaprzepaściła swoją szansę. Najpierw w przedostatnim starciu rozgrywek bezbramkowo zremisowała z Chrobrym Głogów, który był bezpośrednim rywalem w walce o upragnioną 6. lokatę, a na sam koniec poległa 1:3 na wyjeździe w Gdyni. Na koniec rozgrywek nowosądeczanie mieli na koncie zgromadzonych 47 punktów, a ich bilans bramkowy wyniósł 39:36.

OSTATNI MECZ

W zmaganiach toczących się w ramach 5. kolejki Fortuna 1 Ligi Sandecja Nowy Sącz mierzyła się w Opolu z zespołem Odry, który pozostawał bez zwycięstwa. Mimo, że zespół ze stolicy województwa opolskiego strzelał gola w trzech z czterech dotychczasowych kolejek, to nie udało mu się zgromadzić ani jednego punktu, dodatkowo pozostając w tym przypadku ligowym samotnikiem. Sandecja mając więc pełną świadomość silnej determinacji opolan. W trakcie pierwszych trzydziestu minut spotkania tylko nowosądeczanie stwarzali zagrożenie pod bramką rywali. Wykreowali sobie w tym czasie siedem okazji na zdobycie gola i wyszli na prowadzenie po golu Kamila Słabego z 20. minuty. Jednak jeszcze przed przerwą piłkarze Odry zdołali odpowiedzieć za sprawą Niziołka w 35. minucie oraz Guzdka w 41. minucie. W trakcie drugiej połowy Odra kontrolowała boiskowe wydarzenia i skutecznie broniła jednobramkowego prowadzenia, które następnie podwyższyła w 82. i 86. minucie za sprawą kolejno Szymona Łapińskiego oraz Jakuba Szreka. Na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, drugiego gola dla najbliższego rywala GieKSy zdobył Michał Walski.  Wynik się już nie zmienił i tym samym spotkanie zakończone rezultatem 4:2 oznaczało dla Odry pierwsze zwycięstwo, a dla Sandecji pierwszą porażkę w tym sezonie.

GWIAZDA SKŁADU

Damir Šovšić - 32-letni Chorwat bośniackiego pochodzenia grający na pozycji środkowego pomocnika. Pierwszy raz do Sandecji trafił w 2018 roku, kiedy to klub z Nowego Sącza pozyskał go z koreańskiej ekstraklasy, gdzie występował w barwach Suwon Bluewings. W latach 2008–2017 związany był z trzema chorwackimi klubami ze stolicy, a były to kolejno NK Zagrzeb, Lokomotiva Zagrzeb oraz Dinamo Zagrzeb. W ostatnim z wymienionych zdobył w trakcie sezonu 2015/16 mistrzostwo oraz Puchar kraju. W trakcie ubiegłego sezonu Fortuna 1 Ligi regularnie występował w pierwszym składzie, rozgrywając w tym czasie 28 spotkań i notując podczas nich 4 gole i 5 asyst. W obecnym sezonie zagrał w dwóch spotkaniach: z Wisłą Kraków i Odrą Opole. Rozegrał w nich łącznie nieco ponad 100 minut, natomiast ogromne doświadczenie Sovsicia z pewnością wpłynie na to, że szkoleniowiec ekipy z Nowego Sącza będzie w tym sezonie po niego konsekwentnie sięgać.

TRENER

Dariusz Dudek - pełniący funkcję szkoleniowca Sandecji od jesieni 2020 roku nie tylko zdołał ją w poprzednim sezonie utrzymać w lidze, ale  przede wszystkim zapewnił jej stabilizację. Swoje trenerskie doświadczenie Dudek budował jako asystent kolejno w: Odrze Wodzisław, Piaście Gliwice, Śląsku Wrocław oraz Bruk-Bet Termalice Nieciecza. Zanim objął funkcję pierwszego szkoleniowca drużyny z Nowego Sącza, z ławki trenerskiej dowodził poczynaniami Zagłębia Sosnowiec, a także GieKSy, której barwy w przeszłości reprezentował również w roli zawodnika.