Pod lupą: Ruch Chorzów

25.05.2023 13:33

Przed nami derbowe spotkanie przy Bukowej. W sobotę 27 maja o godz. 17:30 GKS Katowice podejmie Ruch Chorzów.

HISTORYCZNE SUKCESY

- 14-krotny Mistrz Polski (1933; 1934; 1935; 1936; 1938; 1951; 1952; 1953; 1960; 1968; 1974; 1975; 1979; 1989)
- 6-krotny Wicemistrz Polski (1950; 1956; 1963; 1970; 1973; 2012)
- 9-krotny brązowy medalista (1937; 1948; 1954; 1955; 1967; 1983; 2000; 2010; 2014)
- 3-krotny zdobywca Pucharu Polski (1951; 1974; 1996)
- Ćwierćfinalista Pucharu UEFA (1974)

W TYM SEZONIE

Ruch Chorzów kontynuuje walkę o awans do Ekstraklasy. Zespół prowadzony przez trenera Jarosława Skrobacza zajmuje 2. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi i o dwa punkty wyprzedza Wisłę Kraków. W meczach wyjazdowych bieżących rozgrywek chorzowianie zapisali na swoje konto dziewięć zwycięstw, ostatnie w Gdyni, gdzie pokonali miejscową Arkę 2:0. Ruch od początku rundy wiosennej swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie w Gliwicach z uwagi na to, że obiekt przy ul. Ciche wymaga modernizacji.

OSTATNI MECZ

W meczu 32. kolejki Ruch Chorzów podejmował na stadionie w Gliwicach Odrę Opole. W pierwszych fragmentach żadna drużyna nie stworzyła widocznej przewagi. W 40. minucie Ruch dogrywał piłkę z rzutu rożnego w pole karne. Ta niefortunnie spadła tuż przed Jakuba Szreka, który nie był w stanie uniknąć kontaktu i zapisał na swoje konto trafienie samobójcze, dając gospodarzom prowadzenie. Drugi gol dla Ruchu również padł po stałym fragmencie. Patryk Sikora wykorzystał przedłużone przez Daniela Szczepana podanie na długi róg i z pierwszej piłki uderzył na bramkę tak, że Artur Haluch skapitulował po raz drugi. Wynik w 84. minucie ustalił Szczepan, który najpierw pokonał obrońcę, następnie bramkarza i miał przed sobą pustą bramkę.

GWIAZDA SKŁADU

Tomasz Wójtowicz - zaledwie 19-letni piłkarz, który rozgrywa bardzo dobry sezon w barwach Ruchu Chorzów. Jest drugim najczęściej grającym zawodnikiem zespołu z Chorzowa, zaraz po bramkarzu Jakubie Bieleckim. W 32 meczach Fortuna 1 Ligi zanotował na swoje konto trzy gole oraz sześć asyst. To bardzo aktywny pomocnik, który często ucieka uwadze obrońców tworząc zagrożenie na połowie przeciwnika. Warto zwrócić uwagę, że ma na swoim koncie już cztery występy w reprezentacji Polski do lat 21.

TRENER

Jarosław Skrobacz - 55-letni szkoleniowiec cieszy się naprawdę udanym sezonem na ławce trenerskiej Ruchu Chorzów. W bieżących rozgrywkach dobrze zorganizowany kolektyw chorzowian stale gromadzi punkty i na dwa mecze przed końcem z dorobkiem 59 oczek zajmuje 2. miejsce w ligowej tabeli, premiowane awansem do Ekstraklasy. Wcześniej Skrobacz jako trener związany był m.in. z Odrą Wodzisław, GKS-em Jastrzębiem czy Miedzią Legnica, natomiast w latach 2011-13 pełnił funkcję asystenta w sztabie trenera Rafała Góraka, gdy ten po raz pierwszy prowadził GKS Katowice.