Pod lupą: Resovia Rzeszów

29.11.2021 12:30

W środę 1 grudnia o godz. 20:30 GKS Katowice rozegra zaległy mecz 18. kolejki Fortuna 1 Ligi z Resovią Rzeszów. Transmisja spotkania na platformie Polsat Box Go.

HISTORYCZNE SUKCESY

- Półfinał Pucharu Polski w 1981 r.

POPRZEDNIA RUNDA

W poprzednim sezonie Resovię przed spadkiem do 2 ligi uratował fakt, że nastąpiła zmiana przepisów i tylko jedna drużyna z Fortuna 1 Ligi była relegowana do niższej klasy rozgrywkowej. W Rzeszowie nie chcieli jednak o tym rozmyślać i skupili się na budowie drużyny przed rozpoczęciem drugiego sezonu na zapleczu Ekstraklasy. Na półmetku bieżących rozgrywek podopieczni trenera Dawida Kroczka z dorobkiem 20 punktów zajmowali 12. miejsce w tabeli. Udało im się zdystansować od grupy walczącej w dolnej części tabeli. Nie uniknęli jednak problemów, ponieważ przez przypadki zakażenia wirusem COVID-19 w drużynie, w listopadzie musieli przełożyć parę spotkań, w tym starcie z GieKSą pierwotnie planowane na 21 listopada.

OSTATNI MECZ

Mimo niedogodności, przerwa nie wpłynęła znacząco na formę zawodników z Rzeszowa. W pierwszym meczu po zakończeniu kwarantanny, Resovia na wyjeździe mierzyła się z GKS-em Tychy i pokonała rywala 1:0 po golu Maksymiliana Hebla z 63. minuty spotkania. Pomocnik pokonał bramkarza po fantastycznym strzale z rzutu wolnego. Sytuacja mogła być dla rzeszowian znacznie gorsza, gdy w 45. minucie sędzia podyktował rzut karny. W bramce dobrze spisał się jednak Branislav Pindroch, który zatrzymał strzał Tomasa Malca. Wygrana bez wątpienia dobrze podziała na morale drużyny przed domowym meczem z GKS-em Katowice.

GWIAZDA SKŁADU

Bartosz Jaroch - czołowa postać składu Resovii i zawodnik, od którego trener Dawid Kroczek rozpoczyna układanie składu. Rozegrał w tym sezonie siedemnaście meczów w lidze strzelając jedną bramkę (przeciwko GKS-owi Katowice) i notując jedną asystę. We wszystkich spotkaniach grał od 1 do 90 minuty. Prawy obrońca to gwarancja jakości i solidności. Na poziomie 1 ligi ma już rozegranych 149 spotkań. Znany jest przede wszystkim ze swoich występów dla Podbeskidzia Bielsko-Biała, gdzie spędził sześć sezonów. Do Resovii wrócił na rozgrywki 2020/21, czyli tuż po awansie zespołu do Fortuna 1 Ligi. Jest to jego drugi pobyt w zespole ze stolicy Podkarpacia, bowiem wcześniej występował dla "pasów" w latach 2011-2014.

TRENER

Dawid Kroczek - przejął drużynę pod koniec września tego roku zastępując na stanowisku Radosława Mroczkowskiego. Wcześniej pełnił w jego sztabie rolę asystenta. 32-letni szkoleniowiec dopiero rozpoczyna zbieranie doświadczenia na takim poziomie rozgrywkowym. Do zespołu z Rzeszowa dołączył w grudniu 2020 roku z trzecioligowego Sokoła Aleksandrów Łódzki, w którym również zaczynał jako asystent, a kończył jako pierwszy trener. Pracował także w SMS-ie Łódź.

STADION

Dom Resovii znajduje się przy ul. Wyspiańskiego, ale to nie tam pierwszoligowiec rozgrywa swoje mecze. W Fortuna 1 Lidze Resovia gra na stadionie miejskim, gdzie swoje spotkania rozgrywa także drugoligowa Stal. Stadion piłkarsko-żużlowy mieści się przy ul. Hetmańskiej i niedawno przeszedł renowację, której celem było umożliwienie rozgrywania na nim meczów ekstraklasy. Remont objął wykonanie ogrzewania płyty głównej i jej otoczenia wraz z drenażem, wymianą murawy na płycie głównej, odwodnieniem toru żużlowego, a także wykonaniem nowego oświetlenia płyty boiska i toru żużlowego. Resovia tymczasem czeka na nowy stadion, który ma powstać w miejscu obecnego w ramach budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.