Nowy Trójkolorowy: Dawid Rogalski

05.09.2019 15:45

Po raz pierwszy wyszedł w pierwszym składzie i strzelił dwie bramki. Poznajcie lepiej Dawida Rogalskiego.

Anglia

Kiedy miałem pięć lat, moi rodzice wyemigrowali do Anglii, więc tam zaczynałem swoją przygodę z piłką nożną. Nauczyciel WF-u zobaczył, że sobie dobrze radzę i zachęcił do przyjścia na trening piłkarski. Trafiłem do drużyny Greenford Celtic. Tak to się dla mnie zaczęło. Dopiero trzy lata temu wróciłem do Polski, choć moi rodzice zostali. W Anglii nie jest łatwo się wybić. Jeśli od razu trafisz do większego klubu, to przyszłość stoi przed tobą otworem, ale tam niemalże każdy chce profesjonalnie uprawiać piłkę nożną. Nie jest łatwo się wspinać, grając od szóstej, piątej ligi. 

Powrót do Polski

Dobrze sobie radziłem w niższych ligach angielskich i pojawiały się propozycje testów tutaj w Polsce. Mając 17 lat podpisałem jednak kontrakt z angielską drużyną Maidenhead United FC. Niestety, klub blokował wszystkie możliwości testów w wyżej notowanych drużynach. Przez rok praktycznie nie grałem. Wtedy zdecydowałem, że jeśli oferta z Polski jest aktualna, to wolę tutaj spróbować, niż tam bezczynnie czekać. Z językiem nie miałem problemu, bo w Anglii chodziłem do sobotniej szkoły i uczyłem się polskiego. W przekroju ostatnich trzech lat mocno się poprawiłem, choć czasami brakuje mi słowa. 

Ze środka do napadu

Zaczynałem grać jako środkowy pomocnik. Mając 13-14 lat zostałem przestawiony do ataku, bo byłem wyższy od swoich kolegów i z tego miałem korzystać na boisku walcząc o pozycję. Jestem fanem Chelsea, więc od dziecka obserwowałem m.in. Franka Lamparda. Potem, gdy zacząłem grać w ataku, podpatrywałem Didiera Drogbę, który reprezentował taki styl, w jakim ja od zawsze chciałem grać. 

Przykład Lewandowskiego

Każdy chciałby grać jak Messi czy Ronaldo, ale patrząc przez pryzmat mojej pozycji na boisku, staram się obserwować Roberta Lewandowskiego. To obecnie jeden z najlepszych napastników na świecie. Ma styl, który sprawia, że bardzo dobrze radzi sobie w polu karnym i właśnie w tym kierunku sam pracuję. Chciałbym grać szybciej, tego mi na pewno brakuje. Cały czas szlifuję także wykończenie akcji, bo to kluczowe w mojej roli na boisku. Tą umiejętność zabrałbym od Cristiano Ronaldo, ponieważ operuje zarówno lewą, jak i prawą nogą. 

Z Tychów do Katowic

Znałem swoją sytuację w Tychach, więc gdy usłyszałem o propozycji z GieKSy, bardzo się ucieszyłem. Po powrocie do Tychów nie rozmawiał wiele z trenerem. Chciałem grać, a w GKS-ie Tychy byłoby o to bardzo ciężko, dlatego chciałem jak najszybciej dopiąć sprawę przenosin do Katowic. Mam 23 lata, więc nie chcę tracić czasu. GieKSa podeszła do sprawy bardzo konkretnie i czułem, że jej na mnie zależy. To było dla mnie bardzo ważne. Atmosfera w naszej szatni jest bardzo dobra, nie mogę na nic narzekać. W drużynie jest duża rywalizacja o pozycje, mamy naprawdę sporo potencjału i wierzę, że zaczniemy go wykorzystywać. Ciężko pracujemy, by złapać serię i walczyć w czołówce. 

Adaptacja i problemy

Jestem spokojnym i wyciszonym chłopakiem, dlatego potrzebowałem nieco więcej czasu, by się dobrze zaadaptować. W trakcie pierwszych tygodni poznałem się z Grzegorzem Rogalą, bo razem szukaliśmy mieszkania i oswajaliśmy się z życiem w Katowicach. Potem nastąpił trudniejszy moment, gdy zdiagnozowano moje problemy z sercem. Wcześniej lekarze mówili mi, że mam serce sportowca, ale nie przechodziłem aż tak szczegółowych badań. Po diagnozie miałem kilka ciężkich dni, przychodziłem na Bukową i nie mogłem trenować, tylko lekkie ćwiczenia. Nie wiedziałem nawet, czy będę mógł dalej uprawiać profesjonalnie sport. Zdrowie jest najważniejsze i trzeba o nie dbać, ale bardzo się ucieszyłem, gdy lekarze powiedzieli mi, że mogę wrócić do gry. Za dwa miesiące mam jeszcze rezonans, ale tylko by dopełnić formalności. 

Katowice

Miasto mi się bardzo podoba, bo nie można się tutaj nudzić. Jestem pod dużym wrażeniem. W wolnym czasie spędzam czas z dziewczyną na spacerach lub włączam konsolę, jak jestem sam w domu. W ten sposób ładuję baterię.


Partner strategiczny
Partner Kluczowy
Partner Wiodący
Klub Biznesu
Partner techniczny
Partnerzy
Fortuna 1 Liga