Ku pamięci Romana Figla

13.10.2021 16:37

Do Klubu trafiła pamiątka po weteranie 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Urodzony 6 stycznia 1926 r. na Górnym Śląsku Roman Figiel (zm. 2020 w holenderskiej Bredzie) był jednym z ostatnich weteranów 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Przez ostatnich kilka lat swojego życia panem Romanem opiekowali się m.in. kibice naszego klubu żyjący na emigracji w Holandii - Dutch GieKSa Fanatics.

„Spędzaliśmy razem wspólne chwile przy obiadach i spacerach opowiadając o tym, jak zmieniły się Katowice. Po tylu latach nieobecności Pan Roman potrafił dokładnie opisywać, jakimi ulicami na co dzień się poruszał, zanim w wieku 17 lat opuścił nasze miasto” - opisują.

Przed ostatnim meczem GieKSy przy Bukowej przedstawiciel Dutch GieKSa Fanatics Klaudiusz Rogowiec przekazał Klubowi pamiątkowy portret żołnierza oraz szalik GKS-u, który był w jego posiadaniu. Teraz te pamiątki znalazły swoje miejsce przy Bukowej.

Dni 28-30 października to stała data obchodów wyzwolenia Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka, z którym nasz dzielny saper przebył cały szlak bojowy. Cześć i chwała Bohaterom!

Klub współfinansowany z budżetu miasta Katowice
Partner premium
Partner
Złoty
Partner srebrny
Partner motoryzacyjny
Partner techniczny
Partnerzy
Fortuna 1 Liga