Zagłębie Sosnowiec

• Sobczak (65)

GKS Katowice: Kudła - Wasielewski, Janiszewski, Jędrych, Kołodziejski, Rogala - Błąd (87. Wojciechowski), Dudziński, Urynowicz, Arak (71. Kościelniak) - Szwedzik (90. Bród).

Zagłębie Sosnowiec: Gliwa - Bryła (82. Fabry), Pawłowski (76. Banaszewski), Sobczak, Dalić, Bonecki (76. Szumilas), Ryndak (46. Masłowski), Niemiec (46. Borowski), Jończy, Rozwandowicz, Gojny.

W drugim spotkaniu sezonu 2022/23 rozgrywanym przy Bukowej, GKS Katowice podejmował Zagłębie Sosnowiec w ramach 4.kolejki Fortuna 1 Ligi.W składzie GieKSy pojawiły się cztery zmiany w stosunku do wyjściowej jedenastki z ostatniej kolejki. Pauzującego za czerwoną kartkę Jaroszka zastępił Grzegorz Janiszewski. Oskara Repkę - Daniel Dudziński, Alana Bróda - Jakub Arak, a na pozycji napastnika w podstawowym składzie wystąpił Patryk Szwedzik. Spotkanie zasłużenie określane mianem “świętej wojny” zapowiadało się jako piłkarski hit sobotniego popołudnia, bowiem zespół Zagłębia tuż przed rozpoczęciem 4. serii gier piastował fotel lidera pierwszoligowej tabeli.

Po pierwszym kwadransie posiadanie piłki było wyrównane. Jedyną okazję strzelecką mieli piłkarze GieKSy, ale strzał z woleja w 14 minucie w wykonaniu Arkadiusza Jędrycha poszybował wysoko ponad poprzeczką. Pierwszy celny strzał w tym meczu oddał w 16. minucie Adrian Błąd, jednak uderzenie skierował on wprost w golkipera sosnowiczan. W 19. minucie GKS miał ogromną szansę na przecięcie silnego dośrodkowania, które po ziemi posłał w pole karne Grzegorz Rogala. W 28 minucie niecelny strzał głową oddał Marcin Urynowicz po dośrodkowaniu z drugiego rzutu rożnego dla GKS-u. W trzydziestej minucie bramkę dla GieKSy zdobył Patryk Szwedzik, który wykazał się czujnością i sprytnie dobił piłkę z kilku metrów po niepewnej interwencji bramkarza drużyny z Sosnowca.

W 36. minucie Dawid Kudła uratował swoją drużynę przed stratą bramki, kiedy ekwilibrystyczną interwencją sparował piłkę na rzut rożny. Jeszcze przed przerwą GKS stworzył sobie kolejne szanse na zdobycie gola: w 39. minucie próbował swoich sił Adrian Błąd, jednak piłka po jego strzale została zablokowana przez obrońcę. Natomiast ostatnią klarowną sytuację w pierwszej połowie miał Jakub Arak, bo oddał celny strzał głową, który jednak został odbity na rzut rożny przez bramkarza Zagłębia.

Niespełna pół minuty po wznowieniu gry w drugiej połowie Patryk Szwedzik zdobył drugiego gola dla GKS-u, wykańczając mierzonym strzałem z lewego narożnika pola karnego fantastyczną zespołową akcję. W 57 minucie po kapitalnej trzypodaniowej akcji tria Urynowicz - Rogala - Arak groźny strzał z oddał ostatni z nich, jednak piłka nie znalazła drogi do bramki. W pierwszym kwadransie drugiej połowy Zagłębie zaczęło częściej szukać swoich szans na zdobycie gola. Po pechowej interwencji naszego obrońcy i wideoweryfikacji VAR  sędzia przyznał rywalom w 65. minucie rzut karny, wykorzystany przez Szymona Sobczaka.

GKS Katowice nie kazał długo czekać na odpowiedź swoim kibicom, bowiem silnym i precyzyjnym strzałem zza pola karnego w 67. minucie Marcin Urynowicz zaskoczył bramkarza gości i zdobył dla katowiczan trzecią bramkę w tym meczu.

Do 80. minuty GKS Katowice kontrolował przebieg gry, mimo że przeciwnik przebywał przy piłce częściej, chcąc strzelić choćby kontaktową bramkę. Jednak to gospodarze mieli w 83. minucie kolejną dobrą szansę na to żeby podwyższyć i tak wysokie już prowadzenie, niestety Daniel Dudziński nie wykorzystał dobrego podania Kościelniaka. W trakcie sześciu doliczonych minut zespół z Sosnowca nie zdołał zagrozić już bramce gospodarzy. Przewaga w posiadaniu piłki sosnowiczan nie przełożyła się na liczbę stwarzanych przez nich sytuacji. Mecz zakończył się pewnym i zasłużonym zwycięstwem drużyny GKS-u Katowice 3:1.

• 90+6 min

KONIEC. GIEKSA WYGRYWA MECZ!

• 90+5 min

Kolejna pewna interwencja Kudły.

Bród za Szwedzika.

Kudła spokojnie pozwala opuścić piłce boisko i zacznie z piątki.

Doliczone aż sześć minut.

Żółta kartka dla trenera Rafała Góraka.

Znów Kudła z piątki po nieudanym podaniu rywala.

Wojciechowski zmieni Błąda.

Mogliśmy ruszyć z kontrą, ale dobrze interweniował Gojny.

Udaje nam się powstrzymywać kolejne próby coraz bardziej ryzykującego Zagłębia.

Strzał z dystansu Masłowskiego, odbił się jeszcze od jednego z naszych zawodników i rzut rożny dla gości.

Dudziński miał piłkę na nodze po podaniu w kontrze Kościelniaka, niestety źle trafił.

Fabry zmienił Bryłę.

Zagłębie na naszej połowie. GieKSa teraz w mocnej defensywie.

Uff, piłka po wrzutce minęła wszystkich i przeleciała tuż obok słupka naszej bramki.

Banaszewski za Pawłowskiego i Szumilas za Boneckiego.

Podanie z autu ląduje w rękach Kudły.

Jeszcze jedna szansa dla gości z rzutu rożnego po interwencji Dudzińskiego.

Rzut rożny dla Zagłębia po interwencji Janiszewskiego.

Szwedzik wszedł w pole karne, ale zdaniem sędziego wcześniej faulował obrońcę.

Kościelniak zmienia Araka.

Arak sprzed szesnastki, ale bardzo niecelnie.

Marcin uderza sprzed pola karnego i trafia obok Gliwy!

GOOOOOOOL! MARCIN URYNOWICZ!

Gra toczy się dalej!

Gol Sobczaka.

Rzut karny dla Zagłębia.

Trwa analiza VAR po sytuacji w naszym polu karnym.

Piłka cały czas na naszej połowie, teraz rzut z autu dla gosci.

Rogala blokuje dośrodkowanie Gojnego i jeszcze jeden rzut rożny dla gości.

Kudła z trudem broni strzał Pawłowskiego, rzut rożny dla Zagłębia.

Bardzo ciekawa akcja GKS-u. Urynowicz do Rogali, ten z pierwszej piłki na głowę Araka, lecz strzał naszego napastnika nie leciał w światło bramki.

Żółta kartka dla Masłowskiego za faul na Dudzińskim.

Strzał Sobczaka nad poprzeczką.

Kudła łapie piłkę w szesnastce po próbie dogrania jednego z rywali.

Nieudana wrzutka Gojnego, Kudła rozpocznie z piątki.

Piłka po nodze Urynowicza. Ostatecznie rzut rożny dla gości.

Odrobinę za mocna wrzutka Wasielewskiego.

Odważnie Dudziński, wpadł przed szesnastkę i oddał strzał po ziemi, ale obok słupka bramki gości.

Rogala obsłużony przez Araka mocno dogrywa na 5 metr i Szwedzik dokłada nogę zaskakując Gliwę.

DWAAAAAA! SZWEDZIK!

Borowski za Niemca i Masłowski za Ryndaka.

Wracamy do gry, do boju GKS!

Doliczona minuta.

Teraz Urynowicz szukał Wasielewskiego długim podaniem. Temu drugiemu zabrakło metra, by dojść do piłki.

Zagłębie oddala zagrożenie.

Główka Araka, Gliwa musiał się ratować wybiciem na rzut rożny.

AJ! Błąd dostał podanie na 10 metr, ale było tak mocne, że miał problemy z dobrym przyjęciem. Zanim złożył się do strzału obrońca wybił futbolówkę.

Wrzutka Wasielewskiego. Nie sięgnął piłki wysoko skaczący Arak.

Znów Rogala do Araka, ten blokowany przez obrońcę. Potem strzał Błąda i ostatecznie rzut rożny dla GKS-u po interwencji rywala.

Kolejna próba sprzed szesnastki, ale teraz już Kudła łapie bez problemów.

Błąd wybija na aut po nieudanej próbie rozegrania piłki przez rywala przed naszym polem karnym.

Potężny strzał Gojnego! Kudła na posterunku. Rzut rożny dla gości.

Dobre dośrodkowanie Błąda po akcji prawą stroną. Jeszcze lepiej zachował się jednak Gliwa, który w porę wyszedł do piłki zmierzającej na głowę Araka.

Problemy Gojnego, potrzebuje pomocy sztabu medycznego.

Najpierw próbował Arak, ale obronił Gliwa, dobijał Szwedzik i piłka zmierzała w światło bramki mimo interwencji jednego z defensorów.

GOOOOL! PATRYK SZWEDZIK!

Strzał Sobczaka sprzed szesnastki po zamieszaniu w naszym polu karnym. Próba nad poprzeczką, ale to była najlepsza okazja gości.

Urynowicz próbował głową po poprawce dośrodkowania Kołodziejskiego, ale strzał obok bramki i zbyt lekki, by zaskoczyć Gliwę.

Interwencja jednego z obrońców Zagłębia po próbie dośrodkowania Rogali i będziemy mieli rzut rożny.

Tak też było, ale piłka nie leciała w światło bramki i Kudła odprowadził ją wzrokiem.

... lub bezpośredni strzał.

Zagłębie z szansą na groźne dośrodkowanie.

Żółta kartka dla Grzegorza Janiszewskiego.

Zagłębie w naszym polu karnym po akcji lewą stroną. Złe podanie i wybijamy.

Dogranie na 16 metr do Szwedzika, ale ten źle przymierzył się do strzału i piłka wysoko nad poprzeczką.

Kołodziejski dobrze blokuje dośrodkowanie.

Żółta kartka dla Araka za nieprzyjemny atak na nogi rywala.

Rogala po ziemi na piąty metr... piłka minęła nogi wszystkich.

Dośrodkowanie Rogali, ale niestety nad głową Araka.

Strzał Błąda sprzed szesnastki. Prosto w ręce Gliwy.

Próba wrzutki Kołodziejskiego, piłka wylądowała na szesnastym metrze i uderzał Arkadiusz Jędrych, ale wysoko nad poprzeczką.

Wasielewski wywalczył rzut rożny.

Żółta kartka dla Dominika Jończego za faul na Patryku Szwedziku.

GieKSa stoi w defensywie. Zagłębie szuka przestrzeni długimi podaniami, ale nie potrafi sforsować naszego bloku.

Szwedzik próbował zgrywać do wchodzącego przed bramkę Dudzińskiego. Piłkę przejął jednak obrońca.

Aut dla GKS-u na wysokości pola karnego rywala.

Kudła pewnie łapie piłkę.

Interwencja Jędrycha, rzut rożny dla gości.

Rywal po ziemi w nasze pole karne, ale oddala Błąd.

Nieudana wrzutka Błąda, łapie Gliwa.

Faul na Dudzińskim, GKS z szansą na wrzutkę w pole karne.

Próba wrzutki w pole karne GKS-u. Piłka odbita od nóg naszego obrońcy i łapie Dawid Kudła.

• Obie ekipy na boisku, za moment rozpoczynamy mecz.

• Mecz 4. kolejki Fortuna 1 Ligi rozpoczniemy o godz. 17:30. Transmisja na Polsat Sport. W składzie GKS-u Katowice kilka zmian. W pierwszej jedenastce zameldowali się Grzegorz Janiszewski, Daniel Dudziński, Jakub Arak oraz Patryk Szwedzik.