Czarni Antrans Sosnowiec

• Daleszczyk (z karnego) (90)

GKS Katowice: Ludwiczak - Konkol, Hajduk, Olszewska, Buszewska - Kozak, Koch, Wróblewska (56. Parczewska), Stanović (90. Tkaczyk), Miłek (77. Sykorova), Sobkowicz (89. Brzęczek).

Czarni Antrans Sosnowiec: Szymańska - Horvathova, Hałatek, Wycisk (46. Wieczorek), Jaszek, Grad, Suskova, Daleszczyk, Kuciewicz, Zawistowska, Wiankowska.

W inauguracyjnej kolejce Ekstraligi 2019/20 piłkarki GieKSy mierzyły się z Czarnymi Sosnowiec. Był to mecz, w którym nasze zawodniczki, oprócz trzech punktów mogły odpowiedzieć na zeszłosezonowe porażki z zawodniczkami z Sosnowca. Pozytywny wynik gwarantowałby dobre wejście w tegoroczne rozgrywki i dodałby pozytywnej energii zarówno piłkarkom jak i kibicom katowiczanek.

Mecz poprzedziła minuta ciszy poświęcona zmarłemu ojcu zawodniczki GKS-u Katowice, Kasandry Parczewskiej. W pierwszej jedenastce debiut w barwach GieKSy w Ekstralidze zaliczyły Nadja Stanović i Klaudia Miłek.

Od początku spotkania piłkarki GKS-u Katowice założyły wysoki pressing na drużynie Czarnych Sosnowiec. W 4. minucie w okolicach 20 metra sfaulowana została Klaudia Miłek. Joanna Wróblewska uderzyła w kierunku dalszego słupka, ale jej strzał dobrze wybroniła Anna Szymańska. Obydwa zespoły starały się spokojnie rozgrywać piłkę, ale momentami wkradały się elementy niedokładności.

Piłkarki GieKSy próbowały rozciągać grę przerzutami na skrzydła do Kingi Kozak lub Nadji Stanović, ale akcje nie kończyły się powodzeniem. W 29. minucie arbiter spotkania, za zagranie ręką w polu karnym przyznała rzut karny dla katowiczanek. Joanna Olszewska uderzyła w lewy dolny róg bramki, ale Szymańska wyczuła intencje strzelającej i sparowała futbolówkę za linię bramkową. Zawodniczki Czarnych próbowały akcji oskrzydlających i strzałów z dystansu, ale brakowało skuteczności w wykończeniu. W pierwszej połowie mimo okazji z obydwu stron, kibice zgromadzeni na Stadionie Miejskim przy ul. Bukowej bramek nie oglądali.

Od pierwszych minut drugiej połowy inicjatywę przejęły piłkarki GieKSy. Bardzo dobrze prezentowała się Agata Sobkowicz, która kilkukrotnie stwarzała zagrożenie pod bramką przeciwnika. Ataki katowiczanek przyniosły efekt w 68 minucie gry. Po składnej akcji gola po uderzeniu piłki głową zdobyła Sobkowicz. Zespół trenera Witolda Zająca imponował grą defensywną, którą kierowała kapitan drużyny – Marlena Hajduk. Agresywna gra w obronie miała jednak swoje konsekwencje. Anna Konkol za kolejny już faul w tym meczu otrzymała drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Najbardziej emocjonująca była końcówka spotkania. W ostatnich minutach na lewym skrzydle uaktywniła się Weronika Zawistowska. Po jej indywidualnej akcji zakończonej strzałem, piłka odbiła się od poprzeczki. Chwilę później Zawistowska wywalczyła dla drużyny z Sosnowca rzut karny. W 93. minucie kapitan zespołu Katarzyna Daleszczyk wykorzystała „jedenastkę”, a na tablicy świetlnej widniał wynik 1:1.

Rezultat już nie uległ zmianie. W meczu rozpoczynającym nową kampanię mieliśmy sporo emocji, dwa rzuty karne, parady bramkarskie, piękne gole.