Pod lupą: Wisła Kraków

07.08.2022 19:08

Już w najbliższy wtorek 9 sierpnia piłkarze GKS-u Katowice zmierzą się na wyjeździe z Wisłą Kraków. Spotkanie rozgrywane w ramach 4. kolejki Fortuna 1 Ligi kibice GieKSy będą mogli obejrzeć na kanale Polsat Sport, a także śledzić za pośrednictwem platformy Polsat Box Go lub w centrum meczowym STATSCORE. Początek spotkania o godzinie 20:30.

HISTORYCZNE SUKCESY

- 13-krotny Mistrz Polski (1927, 1928, 1949, 1950, 1978, 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2011)
- 12-krotny Wicemistrz Polski (1923, 1930, 1931, 1936, 1947, 1948, 1966, 1981, 2000, 2002, 2006, 2010)
- 4-krotny zdobywca Pucharu Polski (1926, 1967, 2002, 2003)
- Zdobywca Superpucharu Polski w 2001 roku

POPRZEDNI SEZON 

Poprzedni sezon był dla klubu z Krakowa najgorszym od 26 lat i zakończył się dla Wisły czwartym spadkiem do niższej ligi w historii. Ostatnią deską ratunku było dla Wisły spotkanie 33. kolejki rozgrywane na wyjeździe z Radomiakiem, które ostatecznie pogrążyło Wisłę, kończąc się jej porażką 2:4. “Biała Gwiazda” spadła z ligi na tydzień przed końcem rozgrywek. Boiskowe poczynania drużyny podczas sezonu pozwoliły na zgromadzenie zaledwie 31 punktów. W lidze gorzej punktował w tym sezonie tylko zespół Górnika z Łęcznej. Przedostatnie miejsce na koniec sezonu i bilans bramkowy z dwucyfrowym minusem najlepiej dokumentuje to, w jaki sposób zespół Wisły Kraków prezentował się na boisku w poprzednich rozgrywkach.

OSTATNI MECZ

Niepokonana po trzech kolejkach drużyna Wisły Kraków przyjechała na Stadion Miejski w Opolu, aby kontynuować swoją dobrą ligową passę. “Biała Gwiazda” nie straciła dotychczas w rozgrywkach nawet jednej bramki, natomiast fakt bycia absolutnym faworytem w tym meczu dodatkowo na jej korzyść przechyliła fatalna sytuacja gospodarzy, którzy pozostawali ostatnią drużyną ligi, nie zdobywając od początku sezonu choćby jednego punktu. W pierwszej połowie wiślacy oddali trzy celne strzały na bramkę bronioną przez Dominika Kalinowskiego, który powstrzymał przed zdobyciem gola m.in. Żyro i Mehrevica.  W 31 minucie bardzo groźny strzał oddał Mateusz Młyński, jednak doświadczonego bramkarza Odry przed stratą gola uratowała w tej sytuacji poprzeczka. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, ale to Wisła Kraków była zdecydowanie bliżej zdobycia prowadzenia. Tuż po tym jak sędzia odgwizdał początek drugiej odsłony widowiska w Opolu, piłkarze Wisły zainicjowali groźną akcję na lewej stronie boiska, którą po zagraniu aktywnego w pierwszej części meczu Mateusza Młyńskiego samobójczym trafieniem niefortunnie sfinalizował w 46. minucie Łukasz Kędziora. Był to trzeci gol zdobyty przez zespół Wisły Kraków na wyjeździe w obecnym sezonie. Stan rzeczy nie zmienił się już do końca spotkania i to przyjezdni zabrali ze sobą do Krakowa drugi komplet punktów z rzędu.  

GWIAZDA SKŁADU

Igor Łasicki - kapitan zespołu oraz lider formacji defensywnej, która w tym sezonie Fortuna 1 Ligi w czterech meczach nie straciła jeszcze ani jednej bramki. Podczas 2. kolejki w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Resovii wychowanek Zagłębia Lubin zdobył gola na 0:2, pieczętując tym samym pierwsze zwycięstwo “Białej Gwiazdy” w tych rozgrywkach. 27-letni stoper Wisły występował przez sześć lat we Włoszech, reprezentując w tym czasie: młodzieżowy zespół Napoli; trzecioligowe: AS Gubbio, SS Maceratese oraz Rimini, a także drugoligowy Athletic Carpi. Swoje doświadczenie budował także m.in. na poziomie Ekstraklasy: w Wiśle Płock oraz Pogoni Szczecin, w których rozegrał łącznie 64 spotkania. Łasicki jest kluczowym zawodnikiem dla obrony drużyny z Krakowa i z pewnością będzie sprawiać dużo trudu graczom ofensywnym mierzącym się w tym sezonie z Wisłą.

TRENER

Jerzy Brzęczek - były selekcjoner reprezentacji Polski swoją przygodę w roli trenera Wisły Kraków rozpoczął 14 lutego 2022 roku. Po nieudanej próbie uratowania zespołu przed sensacyjnym spadkiem musi radzić sobie w obecnym sezonie z ogromną presją związaną z chęcia jak najszybszego powrtu do elity. Pierwsze kroki na ławce trenerskiej stawiał w sezonie 2008/09 u boku trenera Marka Motyki, asystując mu w Polonii Bytom. Następnie - najdłużej w swojej karierze - przez 4 lata trenował zespół częstochowskiego Rakowa, potem Lechii Gdańsk, by na jesień 2015 roku dołączyć do sztabu szkoleniowego GieKSy. Przy Bukowej jako trener spędził dwa lata, po czym udał się do Płocka, by trenować zespół lokalnej Wisły. W latach 2018–2022 Brzęczek trenował seniorską kadrę reprezentacji Polski, którą dowodził podczas 24 spotkań. Jako piłkarz występował podczas swojej klubowej kariery na pozycji pomocnika w Polsce, Austrii i Izraelu. Oficjalnie rozegrał 42 spotkania w seniorskiej kadrze Polski. W kraju reprezentował barwy takich zespół jak: Olimpia i Lech Poznań, Górnik Zabrze, GKS Katowice oraz Polonia Bytom. Na przełomie wieków grał także dla Maccabi Hajfa. W Austrii natomiast znany był z występów w: Tyrolu Innsbruck, Wacker Innsbruck, LASK Linz, Sturm Graz oraz Karten. Łącznie za granicą zdobył 41 bramek.

STADION

Stadion Miejski im. Henryka Reymana - znajduje się przy ulicy Reymonta 20 w Krakowie. Obiekt w bieżących rozgrywkach może pomieścić łącznie 23 989 widzów, co wynika ze zmniejszenia liczby miejsc o około 10 tysięcy, które spowodowane jest modernizacją. Jednak mimo tego  plasuje się on na pierwszym miejscu rankingu wśród najbardziej pojemnych stadionów pierwszej ligi. Obecny stadion jest czwartym obiektem klubu ze stolicy Małopolski. Budowano go w latach 2004–2012, a otwarty został 15 października 2011 roku przy okazji spotkania Wisły z Jagiellonią Białystok rozgrywanego w ramach 10. kolejki Ekstraklasy. Stadion posiada łącznie osiem trybun z czego dwa sektory przeznaczone dla gości pomieścić mogą 2043 kibiców. 

HISTORIA POJEDYNKÓW Z GIEKSĄ

Mecze: 54
Bilans: 11 zwycięstw, 16 remisów, 27 porażek
Bilans bramkowy: 44 strzelonych, 84 straconych

OSTATNI MECZ Z GIEKSĄ

12 marca 2005

Wisła Kraków - GKS Katowice 1:0 (Zieńczuk 12.)

Wisła Kraków: Majdan – Baszczyński, Głowacki, Kłos, Mijailović, Vidlicka (55. Brożek), Sobolewski, Cantoro, Zieńczuk (87. Stolarczyk), Żurawski, Frankowski

GKS Katowice: Sławik – Polczak, Markowski, Bartnik, Andruszczak, Widuch, Czerwiec (86. Mielnik), Wijas, Górski, Plizga, Onyekachi (81. Krauze)

Partner strategiczny
Partner Kluczowy
Partner Wiodący
Klub Biznesu
Partner techniczny
Partnerzy
Fortuna 1 Liga