Pod lupą: Odra Opole

23.09.2021 13:22

Mecze z Odrą Opole zawsze miały interesujący przebieg. W ramach 10. kolejki spotkań Fortuna 1 Ligi zagramy na stadionie przy ul. Oleskiej. Mecz Odra - GKS w sobotę 25 września o godz. 12:40, transmisja w Polsacie Sport.

HISTORYCZNE SUKCESY

- 3. miejsce w ekstraklasie (1964)
- 3. miejsce w Pucharze Polski (1962)
- pięciokrotnie awans do półfinału Pucharu Polski (1955, 1962, 1967, 1981, 2001)
- udział w Pucharze UEFA w sezonie 1977/1978

POPRZEDNI SEZON

Odra Opole stała się etatowym pierwszoligowcem i od kilku lat prezentuje wyrównany poziom. W rozgrywkach 2020/21 zespół z Opola niemal do samego końca walczył o baraże. Porażka 1:5 z GKS-em Tychy w przedostatniej kolejce spotkań odebrała drużynie szansę na walkę o awans. W trakcie sezonu trenera Dietmara Brehmera zastąpił Piotr Plewnia, były zawodnik GKS-u Katowice. W nowej roli spisał się dobrze. Wyciągnął zespół z problemów, które trapiły go w środkowej fazie sezonu. Dzięki dobremu finiszowi rozgrywek Odra pokazała, że trzon zespołu jest na tyle mocny, że stać go na walkę o czołowe miejsca także w rozgrywkach 2021/22.

OSTATNI MECZ

Odra Opole ma za sobą starcie z Miedzią Legnica w ramach 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski. Ten mecz nie poszedł jednak po myśli zespołu z Opola, ponieważ już po 45 minutach przegrywali trzema bramkami, by ostatecznie uznać wyższość rywala (0:4) i odpaść z dalszej rywalizacji. Natomiast w ostatnim meczu Fortuna 1 Ligi Odra na własnym boisku mierzyła się ze Stomilem Olsztyn i pokonała rywala 2:0. Bramki dla Odry strzelali w 34. minucie Mateusz Marzec i w 50. minucie Tomáš Mikinič. Dzięki zwycięstwu drużyna przesunęła się na 8. miejsce w tabeli.

GWIAZDA SKŁADU

Mateusz Kuchta - pewny punkt składu trenera Piotra Plewni. Mateusz już w poprzednim sezonie wiele razy ratował Odrę z opresji, choć opuścił jego początkową fazę walcząc z urazem. Warto odnotować, że Kuchta ma za sobą również przygodę z GKS-em Katowice, którego barwy reprezentował w sezonie 2015/2016 jako wypożyczenie z Górnika Zabrze. Do Odry trafił na sezon 2019/20. Do tej pory rozegrał dla zespołu z ulicy Oleskiej 56 meczów i w 25 zachował czyste konto. W bieżących rozgrywkach Kuchta grał we wszystkich meczach od pierwszej do ostatniej minuty, co pokazuje, jak wiele zaufania ma do niego sztab szkoleniowy.

TRENER

Piotr Plewnia - dobrze znany kibicom GKS-u. W Katowicach występował dwukrotnie, najpierw w latach 1997-1999, a następnie w okresie 2007-2012, gdy był już doświadczonym zawodnikiem. To właśnie z GieKSą zadebiutował w Ekstraklasie. W poprzednim sezonie Fortuna 1 Ligi był najpierw asystentem trenera Brehmera, a następnie przejął jego obowiązki. W Odrze pracuje od 2013 roku. Zaczynał jako asystent oraz trener drużyn młodzieżowych, ale z każdym kolejnym rokiem potwierdzał wysokie kompetencje i budował swoją pozycję.

STADION

Właścicielem stadionu (ul. Oleska 51, Opole) jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. Pojemność obiektu wynosi 4275 miejsc siedzących. Stadion powstał w 1945 przy okazji założenia Klubu. Służył Odrze przez niemal pół wieku. Znaczne zmiany nadeszły w 2000 roku, gdy ruszyła budowa nowej trybuny południowej. Prace ukończono w 2002 roku. Po drugiej stronie miała stanąć bliźniacza trybuna, lecz do realizacji tej inwestycji nigdy nie doszło. W Opolu czekają na nowy stadion. Powstał projekt, lecz miasto nie zdecydowało jeszcze o jego wykonawcy.