• Walski (38)

GKS Katowice: Nowak - Frańczak, Klemenz, Midzierski, Mączyński (46. Foszmańczyk) - Skrzecz, Kalinkowski, Zejdler, Plizga, Prokić (64. Ćerimagić) - Goncerz (46. Kędziora).

Ruch Chorzów: Bankov - Villafane, Kowalczyk, Marković, Hołownia - Walski (89. Komarnicki), Trojak (75. Mello), Zawal, Urbańczyk, Przybecki - Posinković (67. Nowak).

W 53. ligowych derbach Śląska GKS Katowice przegrał z Ruchem Chorzów 1:2.

GKS z początku starał się dominować i rzucił się na rywali, jednak chorzowianie grali zdyscyplinowany futbol w defensywie, neutralizowali akcje Andreja Prokicia oraz Grzegorza Goncerza i groźnie kontrowali. Co więcej, pierwsi objęli prowadzenie. W 7. minucie po szczęśliwym strzale z sytuacyjnej piłki Vilima Posinkovicia futbolówka wpadła do siatki. Podciął piłkę zewnętrzną częścią stopy przy strzale z woleja, a ta szerokim łukiem wpadła Sebastianowi Nowakowi za „kołnierz”.

GieKSa starała się odwrócić losy spotkania, jednak w 22. minucie Andreja Prokić przestrzelił nad poprzeczką, a chwilę później strzał Grzegorza Goncerza z ostrego kąta po rykoszecie wyszedł na rzut rożny przy lewym słupku. Niestety dla katowiczan jeszcze przed przerwą rywale zdołali podwyższyć prowadzenie po podaniu z prawej strony Miłosza Przybeckiego i strzale z pierwszej piłki w polu karnym Michała Walskiego. GieKSiarze w końcówce odpowiedzieli strzałem Adriana Frańczaka i niecelną dobitką Dawida Plizgi z bliska, ale w pierwszej odsłonie zabrakło skuteczności.

W drugiej połowie gra GieKSy wyglądała zdecydowanie lepiej. Strzały wprowadzonego Tomasza Foszmańczyka i Dawida Plizgi jeszcze nie znalazły drogi do bramki, a po celnym trafieniu Łukasza Zejdlera sędzia dopatrzył się ręki u katowiczan. Jednak w  73. minucie Armin Ćerimagić wykorzystał błąd obrony w polu karnym i płaskim, mocnym strzałem wpakował futbolówkę do siatki. Dało to nadzieję Trójkolorowym na zdobycz punktową, ale ostatecznie mimo zepchnięcia rywali do defensywy, katowiczanom nie udało się doprowadzić do wyrównania.

• 99 min

• 99 min

Bankov za spowalnianie gry ogląda kartkę.

• 98 min

Strata Foszmańczyka na połowie gości, piłka dla rywali.

• 98 min

Twarda walka, nikt nie dostawia nogi, emocje sięgają zenitu!

• 97 min

Ruch skupiony na przerywaniu akcji GieKSy.

• 96 min

Ćeriamgić przewraca się w polu karnym, jednak nie ma faulu.

• 95 min

Kartka dla Urbańczyka.

• 94 min

Chorzowianie przetrzymują piłki, spowalniają grę.

• 93 min

GKS gra do przodu i kieruje piłki do Ćerimagicia, Ruch na własnej połowie postawił zasieki.

• 91 min

Kędziora kiksuje z woleja w polu karnym.

Sędzia dolicza 9 minut.

Komarnicki z bocznego sektora nad bramką.

GKS atakuje, Ruch broni się jak może. Emocje będą do końca.

Walskiego zmienia Komarnicki.

GKS po kiepskiej pierwszej połowie teraz atakuje i za wszelką cenę chce wyrównać.

Zejdler wrzuca piłkę w pole karne, wybija to Hołownia.

Skrzecz do Kędziory, pojedynek powietrzny wygrywa stoper gości.

Wznawiamy grę, sędzia doliczy z pewnością ponad 5 minut.

Ponowne odpalenie rac, spotkanie potrwa dłużej.

Chwila przerwy po odpaleniu rac przez kibiców.

Mello za Trojaka.

Ćerimagić uderza płasko, ale mocno na 10. metrze i goool!!!!

Kędziora sam na sam, trafia w Bankova!!!

Midzierski za faul taktyczny dostaje upomnienie.

Strzał z dystansu z lewej nogi Frańczaka mija bramkę z daleka.

Walski ogląda kartkę.

Nowak za Posinkovicia.

Zejdler uderza w polu karnym i trafia, sędziowie dopatrują się jednak zagrania ręką.

Ćerimagić za Prokicia.

Klemenz wyłuskał piłkę Przybeckiemu, rywal byłby sam na sam.

GKS dochodzi do głosu, Ruch schodzi do defensywy.

Foszmańczyk w polu karnym technicznie tuż nad spojeniem!!!

Plizga z dystansu przy prawym słupku, broni Bankov.

Wrzutka w pole karne Prokicia z lewego skrzydła wybita.

Midzierski głową uderza w kierunku bramki, broni to pewnie Bankov.

Bardziej statyczny fragment meczu, niewiele sytuacji.

Klemenz zderzył się z rywalem, potrzebuje pomocy fizjoterapeutów, już jest na nogach.

Przybecki strzela z woleja, broni to Nowak.

Strzał Foszmańczyka z dystansu zablokowany.

Plizga przeszedł na defensywnego pomocnika, a Zejdler na lewą obronę.

Foszmańczyk na dziesiątce, Kędziora na szpicy.

Start drugiej połowy.

Foszmańczyk za Mączyńskiego.

Kędziora za Goncerza.

Koniec I połowy.

Ruch znów bliski bramki, Trojak uderza w bramkarza w polu karnym.

Villafane ogrywa Midzierskiego i uderza przy lewym słupku, broni to Nowak.

Aj niewiele teraz brakło. Frańczak uderza z dystansu, broni golkiper, a dobitka z kilku metrów Plizgi niecelna!

Przybecki zagrywa z prawego skrzydła do Walskiego, a ten strzałem z pierwszej piłki podwyższa prowadzenie.

2:0 dla rywali.

Prokić mija rywala, jednak potyka się i nie zdołał wyjść sam na sam z bramkarzem, niewiele brakowało.

Frańczak z prawej strony do Goncerza na 8. metr, czujnie znów zachowują się obrońcy gości.

Zejdler z dystansu, kilka metrów od prawego słupka.

Trojak ukarany kartonikiem.

Kolejna wrzutka w pole karne, Klemenz czyści akcję.

Gra zaostrzyła się, dużo fauli w środku pola.

Goncerz prostopadle w pole karne do Plizgi, odczytuje to stoper z Cichej.

Prokić kryty podwójnie, nie będzie mu łatwo przedrzeć się pod bramkę.

Głośny doping fanów GieKSy, mobilizują zespół do wyrównania.

"Zawiesina" w pole karne GKS-u, Goncerz nie był w stanie opanować futbolówki.

GKS gra teraz agresywnie w ofensywie, zmusza Ruch do błędów.

Goncerz z lewego skraju pola karnego tuż obok lewego słupka!

Próba strzału pod poprzeczkę Prokicia z ostrego kata pofrunęła nad bramką.

Urbańczyk przymierza z dystansu, jednak obok lewego słupka.

Katowiczanie próbują odbierać piłkę rywalom, jednak chorzowianie wymuszają faule.

Katowiczanie muszą znaleźć sposób na defensywę rywali, która na razie jest trudna do sforsowania.

Zejdler z rzutu rożnego, jednak piłkę na aut ekspediują chorzowianie.

Plizga z rzutu rożnego do Midzierskiego, piłkę wybijają stoperzy Ruchu i znów róg.

Klemenz po akcji Posinkovicia ratuje GieKSę wybiciem w polu karnym.

Skrzecz przewracany przez Hołownię w polu karnym, sędzia uznał, że obrońca dotknął piłki.

Akcja Prokicia lewą stroną znów zatrzymana. Chorzowiania grają zdyscyplinowany futbol w defensywie i liczą na szybkie kontry.

Walski w pole karne, sytuację wyjaśnia Klemenz wybiciem głową.

Faul Plizgi na skraju pola karnego, dogodna okazja dla rywali.

Trójkolorowi wymieniają dużo podań i mieli inicjatywę, ale to Ruch zadał pierwszy cios.

Pierwszy celny strzał chorzowian i gol, teraz katowiczanie będą musieli gonić wynik za wszelką cenę.

Posinković podcina piłkę wolejem, a ta szerokim łukiem wpada za "kołnierz" Nowakowi.

Gol dla rywali.

Twarda, nieustępliwa walka, ale to GKS gra odważniej i naciera na rywali.

Na skrzydle oglądamy Prokicia i Skrzecza, na "dziesiątce" gra Plizga.

Dzisiaj w składzie widzimy na szpicy Grzegorza Goncerza, który w przeszłości był zawodnikiem chorzowian.

Frańczak nieczysto uderza w polu karnym, od bramki Bankov.

Kowalczyk wślizgiem wybija piłkę na róg po szarży Prokicia.

Plizga startuje lewym skrzydłem, powstrzymuje go Trojak.

Zaczynamy elektryzujące spotkanie!

• GKS w żółto-czarnych strojach, Ruch w biało-niebieskich pasach.

• Obie drużyny wychodzą na boisko, przywitały ich serpentyny.

• Katowiczanie podbudowani passą 4 meczów bez porażki. Chorzowianie natomiast przegrali 6 na 7 wyjazdów ligowych w tym sezonie, ale ostatnio wygrali 1:0 z Rakowem.

• Spotkanie derbowe poprowadzi arbiter główny Dominik Sulikowski.

• W ostatnim meczu ligowym obu ekip w 2003 roku GKS wygrał 1:0 przy Bukowej.

• To będą 52. ligowe derby! GKS wygrał 15 spotkań, chorzowianie 13, a 24 razy dochodziło do podziału punktów.

• GKS nie przegrał u siebie z Ruchem w lidze od sezonu 1998/1999.

• Na to spotkanie w lidze kibice obu drużyn czekali 14 lat!