Górnik Zabrze

• Ledecký (8)

GKS Katowice: M. Abramowicz - Czerwiński, Kamiński, Praznovsky, Garbacik - Foszmańczyk, Zejdler, Kalinkowski (90. Duda), D. Abramowicz - Goncerz (83. Prokić), Lebedyński.

Górnik Zabrze: Kasprzik, Kopacz, Wolniewicz (44. Grendel), Kurzawa, Ledecky (83. Urynowicz), Cerimagic (73. Plizga), Angulo, Przybylski, Matuszek, Danch, Ambrosiewicz.

W wyjątkowym meczu kończącym  14. kolejkę GKS zremisował przy Bukowej z Górnikiem Zabrze 1:1. GKS wciąż niepokonany przez zabrzan w lidze na własnym stadionie od sezonu 1986/1987, a obecnie od trzeciego meczu z rzędu.

Trener Jerzy Brzęczek zaskoczył i zmienił częściowo ustawienie w obronie w 61. ligowym, Śląskim Klasyku. Stoper Damian Garbacik został ustawiony na lewej obronie, a Dawid Abramowicz przesunął się na lewe skrzydło w miejsce Pawła Mandrysza, który usiadł na ławce. Na pozycję stopera wrócił natomiast Oliver Praznovsky.

Śląski Klasyk lepiej rozpoczął się dla zabrzan. GieKSa oddała inicjatywę, przez co Górnik częściej gościł na połowie gospodarzy. Bardzo groźny był w ofensywie David Ledecky, który swoją postawę udokumentował bramką już w 8. minucie, strzeloną z główki z najbliższej odległości na dłuższym, prawym słupku po dośrodkowaniu z lewej strony pola karnego. Oprócz tego zespół z Zabrza zagrażał GKS-owi po stałych fragmentach, ale oprócz tego jedynego błędu defensywa z Bukowej spisywała się przyzwoicie.

GKS otrząsnął się ze straconego prowadzenia i „drzemki” z początku meczu. Ruszył śmielej w stronę bramki ekipy z Roosevelta i zdołał doprowadzić do wyrównania w 29. minucie. Mikołaj Lebedyński znalazł się na lewym skrzydle, odegrał w okolice linii szesnastki do Tomasza Foszmańczyka, a ten mocnym strzałem bliżej prawego słupka nie dał szans Grzegorzowi Kasprzikowi. Górnik mógł jeszcze odpowiedzieć golem Armina Cerimagicia, ale temu zabrakło precyzji w wykończeniu.

Po zmianie stron tempo spotkania spadło, gra była szarpana i kibice zgromadzeni przy Bukowej oglądali spotkanie walki, przerywane często faulami. W początkowej fazie tej partii znów dwukrotnie zagroził bramce GieKSy Ledecky, lecz w strzałach z najbliższej odległości przeszkadzali mu obrońcy, albo brakowało siły i dokładności.

W drugiej połowie to jednak GieKSa miała najlepszą okazję do tego, by zgarnąć trzy punkty. W 82. minucie Alan Czerwiński popisał się znakomitym rajdem prawym skrzydłem i idealnym podaniem do Foszmańczyka. Pomocnik GKS-u mógł zostać bohaterem Śląskiego Klasyka, ale z pierwszej piłki trafił w polu karnym z kilku metrów w Kasprzika i GKS musiał zadowolić się na swoim stadionie tylko jednym punktem.

W kolejnym meczu GieKSa zagra z MKS-em Kluczbork na wyjeździe. Początek 29 października o godzinie 17:00.

• 93 min

• 93 min

Praznovsky wybija wrzutkę Plizgi.

• 92 min

Rzut wolny dla Górnika 30 metrów od bramki GKS-u.

Duda za Kalinkowskiego.

Sędzia doliczył 3 minuty.

Znowu okazja GieKSy! Strzał Prokicia z 20 metrów zablokowany, a dobitka Lebedyńskiego nieczysta. Szkoda!

Lekki strzał Urynowicza głową broni bez problemu M. Abramowicz.

Wrzutka Czerwińskiego z rzutu rożnego, piłka odbija się od pleców Kamińskiego i zaczyna akcję Kasprzik.

Katowiczanie mogli pokusić się o drugie trafienie, szkoda sytuacji Foszmańczyka, który miał wyśmienitą okazję do strzelenia drugiej bramki. Pachnie remisem.

Goncerz schodzi, w jego miejsce Prokić.

Ledecky poza boiskiem, za niego Urynowicz.

Foszmańczyk uderza z woleja, ale trafił piłkę piszczelem i nic z tego.

Dwustuprocentowa okazja GKS-u! Foszmańczyk zamyka akcję prawym skrzydłem Czerwińskiego, ale trafia z kilku metrów w Kasprzika!

Abramowicz wyłapuje centrę z lewego sektora boiska Kurzawy.

Goncerz wpada w pole karne Górnika z piłką, ale nie zdołał jej dobrze przyjąć i faulował Ambrosiewicza.

Kurzawa fauluje i zobaczył żółty kartonik.

Plizga za Cerimagicia.

Obaj zawodnicy już na nogach, wracamy do gry w pełnym zestawieniu.

Na boisku leżą dwie dziesiątki. Foszmańczyk i Grendel ucierpieli w jednym ze starć.

Zejdler dostał żółtą kartkę.

Czerwiński strzela z rzutu wolnego tuż obok prawego słupka!

Foszmańczyk faulowany na 28. metrze, będzie dobra okazja do strzału.

Goncerz odgrywa do Lebedyńskiego na 17. metr, odczytali to obrońcy, szkoda ładnego wprowadzenia piłki Foszmańczyka, który na razie jest najlepszy po stronie GieKSy.

Ledecky wygrywa pojedynek powietrzny z Kamińskim i strąca piłkę głową, jednak zbyt lekko i w środek bramki. Bez problemu przejął to M. Abramowicz.

Wrzutka Czerwińskiego w pole karne, Abramowicz strzela z główki, ale wyskakuje Kasprzik i łapie ten strzał.

Druga połowa nieco spokojniejsza. Sporo fauli i przestojów w grze.

Przybylski na murawie, Górnik w komplecie.

Zabrzanie w dziesiątkę, cierpi Przybylski za linią boczną.

Ambrosiewicz nie dał się ograć Abramowiczowi po prawej stronie obrony zabrzan.

Odpowiedź Górnika, Ledecky strzela, ale zbyt lekko z kilku metrów i pewnie złapał to M. Abramowicz.

Goncerz zamiast strzelać w polu karnym, odgrywał do Lebedyńskiego, jednak zrobił to nie w tempo.

Na trybunach mnóstwo VIP-ów!

Zaczynamy drugą odsłonę.

• Fortuna nam sprzyja!

• 45+3 min

Koniec 1. połowy.

Goncerz odgrywa do Kamińskiego przed pole karne, ten jednak nie trafił czysto w piłkę.

GKS teraz cały czas na połowie Górnika.

Wolniewicza zmienia Grendel.

Nasz bohater z pierwszej połowy!

Stadion pęka w szwach!

Stoperzy GieKSy czyszczą pole karne po wrzutce Kurzawy.

Górnik odpowiada strzałem Cerimagicia, po którym pada rzut rożny.

D. Abramowicz z lewej strony do Goncerza w pole karne, strzał kapitana GKS-u zablokowany.

Widowiskowa sektorówka na cały Blaszok z napisem KSGKS!!! Pełny stadion, wspaniała atmosfera - kogo nie ma, niech żałuje.

Pierwszy celny strzał GieKSy i gol, najważniejsze jednak, że udało się doprowadzić do wyrównania jeszcze przed przerwą.

Zejdler faulowany przy narożniku pola karnego, Czerwiński podchodzi do piłki, ale pole karne czyszczą po jego zagraniu obrońcy z Roosevelta.

Uderzenie Cerimagicia tuż obok prawego słupka bramki GKS-u.

Lebedyński odegrał z lewej strony do Foszmańczyka, a ten mocnym strzałem przy prawym słupku wyrównał!

Gol dla GieKSy.

Pech GieKSy, po strzale Zejdlera Kasprzik kiksuje, ale stojący przed nim Goncerz poślizgnął się na murawie. Bez bramki.

Kolejna groźna akcja Górnika. Ledecky z woleja w polu karnym, ale metr nad poprzeczką.

Na razie GKS bez klarownej sytuacji do zdobycia bramki. Trener Brzęczek musi coś wymyślić.

Lebedyński w ataku naciskał na ostatniego Matuszka, ten jednak wytrzymał presję napastnika GKS-u.

Strzał z dystansu Garbacika pofrunął wysoko nad bramką zabrzan.

Angulo wychodzi wysoko do przodu z piłką, był jednak na pozycji spalonej.

Kurzawa wyskakuje najwyżej w polu karnym i wybija piłkę zagrywaną przez D. Abramowicza.

Goncerz zatrzymany w polu karnym po dośrodkowaniu z lewej flanki Zejdlera.

GKS stara się wprowadzać piłkę do gry z pomocą Praznovsky'ego, który wrócił do pierwszego składu.

Dobra centra z lewego skrzydła Czerwińskiego, ale Praznovsky przegrywa pojedynek główkowy w polu karnym.

Na lewym skrzydle trener Brzęczek zaskoczył i oglądamy Dawida Abramowicza.

Nie tak miała wyglądać początkowa faza 1. połowy w wykonaniu GieKSy. Dała się zepchnąć do defensywy i już teraz musi odrabiać straty.

Dośrodkowanie na długi, prawy słupek, Ledecky tylko na to czekał i wpakował piłkę do siatki głową z najbliższej odległości.

Gol dla Górnika.

Wrzutka Kurzawy w pole karne, Garbacik ekspediuje futbolówkę na rzut rożny.

Górnik teraz częściej na połowie GieKSy. Przejmuje inicjatywę, GKS chyba przyczajony na kontry.

Strzał Kurzawy zablokowany na 18. metrze.

Ledecky znowu uderza, tym razem z prawej strony pola karnego, kolejny róg.

Garbacik wybija piłkę po rzucie rożnym zabrzan.

M. Abramowicz broni strzał z ostrego kąta Ledecky'ego.

Wrzutka Abramowicza w pole karne z autu, wybijają to stoperzy Górnika. To groźna broń GieKSy, która już nieraz zadziałała.

Zaczynamy wielki mecz!

• Na Blaszoku widzimy wielką sektorówkę w kształcie koszulki z logo sponsora strategicznego Aasa Polska S.A.

• Spotkanie opóźnione ze względu na elementy oprawy na murawie.

• GieKSa zacznie mecz.

• Górnik w białych strojach, GieKSa w czarnych strojach i żółtych getrach.

• Morze serpentyn z Blaszoka! Obie drużyny wychodzą na boisko!

• Górnik u siebie jeszcze nie przegrał, ale na wyjazdach nie radzi sobie już tak dobrze. W siedmiu spotkaniach poza Zabrzem wygrał tylko raz.

• GKS nie przegrał przy Bukowej z Górnkiem w lidze od sezonu 1986/1987. Oby tak zostało po dzisiejszym spotkaniu.

• Ostatnio obie ekipy spotkały się w lidze w sezonie 2009/2010. Wtedy padł bezbramkowy remis.

• Katowiczanie chcą wygrać trzeci mecz z rzędu, a Górnik pragnie kontynuować passę siedmiu meczów bez porażki. Będzie ciekawie.

• Jeśli GKS dzisiaj wygra, wróci na drugie miejsce w tabeli z jednopunktową stratą do lidera z Sosnowca.

• Spotkanie poprowadzi arbiter z Ekstraklasy Tomasz Musiał.

• Witamy ze stadionu przy Bukowej. Dzisiaj 61. Śląski Klasyk w rozgrywkach ligowych.

• Sponsorem Śląskiego Klasyka jest firma Fuchs Oil Corporation.