Wisła Płock

• Lebedyński (43)

GKS Katowice: Dobroliński - Czerwiński, Leimonas, Pielorz, Frańczak - Sawicki (57. Szołtys), Duda, Wołkowicz, Szymański (91. Stanik) - Zahorski - Goncerz.

Wisła Płock: Kryczka, Stefańczyk, Sielewski, Szymiński, Stępiński, Wlazło, Mroziński (66. Łuczak), Reca (73. Hiszpański), Kun (61. Piotrowski), Lebedyński, Drozdowicz.

GKS Katowice zakończył sezon pozytywnym akcentem, wygrywając 2:1 z Wisłą Płock po niesamowitym trafieniu młodego napastnika Oskara Stanika w doliczonym czasie gry.

Katowiczanie zagrali dzisiaj w eksperymentalnym składzie, bez pauzującego za kartki Mateusza Kamińskiego i powracającego do zdrowia Olivera Praznovsky’ego. Zastąpili ich Łukasz Pielorz i Povilas Leimonas. W drugiej linii widzieliśmy za to duet Sławomir Duda – Krzysztof Wołkowicz, szansę na prawym skrzydle dostał także młody Przemysław Sawicki.

GieKSa miała udany początek. Od razu zepchnęła rywali do defensywy i kierowała wiele piłek w pole karne. Przy próbach Patryka Szymańskiego jeszcze zabrakło precyzji, ale już w 7. minucie katowiczanie objęli prowadzenie po płaskim, mocnym strzale Tomasza Zahorskiego w obrębie pola karnego. Dobrą okazję miał również Grzegorz Goncerz, ale po asyście Alana Czerwińskiego w ostatniej chwili został zablokowany dosłownie metr od linii bramkowej.

Po okresie dominacji Trójkolorowych w pierwszych trzydziestu minutach pierwszej połowy, do akcji wkroczyli „Nafciarze”. Podopieczni trenera Marcina Kaczmarka byli bardzo groźni po stałych fragmentach gry i wrzutkach w pole karne z bocznych sektorów boiska. Jedna z takich akcji przyniosła gościom wyrównanie „do szatni”. Mikołaj Lebedyński w 43. minucie urwał się obrońcom i po centrze z prawego skrzydła uderzył mocno z główki. Mimo refleksu Rafał Dobroliński nie zdołał zatrzymać piłki przed linią bramkową.

Drugą połowę GieKSa mogła rozpocząć podobnie jak pierwszą. Znów ustawiła się wysoko i pokazała, kto jest gospodarzem niedzielnego meczu. Najlepszą okazję miał w 63. minucie Patryk Szymański, który uderzył z pierwszej piłki, lecz po jego próbie tylko drgnęła poprzeczka. Szansę na zdobycie 49. bramki dla GieKSy miał także Grzegorz Goncerz, ale w 77. minucie z dwóch metrów trafił w bramkarza. Wisła w drugiej połowie odpowiedziała dwiema próbami Lebedyńskiego, lecz nie zdołał wygrać pojedynków z Dobrolińskim.

Gdy wydawało się, że nic już nie zmieni się w tym spotkaniu, wszystkich pozytywnie zaskoczył wprowadzony w 91. minucie Oskar Stanik. Młody zawodnik GieKSy z rocznika 1997 w ostatniej akcji meczu zdecydował się na uderzenie z dystansu, które dało kapitalną bramkę w samo okno i trzy punkty katowiczanom.

W przerwie meczu 34. kolejki doszło do Wielkiego Finału Zagraj na Bukowej, w którym drużyna z Mysłowic-Skotnicy pokonała Jaworzno 5:0.

Ostatecznie GKS zajął w sezonie 2015/2016 czwarte miejsce z taką samą ilością punktów (52) co trzecie Zagłębie Sosnowiec. Do miejsca premiowanego awansem zabrakło dziewięciu „oczek”. W przyszłym sezonie liczymy na więcej!

• 93 min

Koniec meczu

• 93 min

Gol dla GieKSy! Kapitalny gol Stanika z dystansu w samo okno i bramka do szatni!

• 91 min

Stanik za Szymańskiego.

Sędzia doliczył 2 minuty.

Ładna próba uderzenia dystansu Wlazły, dwa metry nad bramką Dobrolińskiego.

Obie drużyny wybijają się z rytmu faulami.

Strzał z dystansu po ziemi Frańczaka zatrzymany przez Szymińskiego.

Wszystko wskazuje na to, że mecz zakończy się remisem. Obie drużyny nie kwapią się z porywającym atakami na bramkę.

Leimonas już na nogach.

Leimonas zderzył się z Dobrolińskim przy próbie wybicia dośrodkowania, chwila przerwy w grze.

Dobroliński trafiony piłką w twarz z najbliższej odległości, znów pomógł drużynie po strzale Lebedyńskiego. Szybko się pozbierał.

Dobroliński popisuje się refleksem i broni strącenie piłki w kierunku bramki Lebedyńskiego na piątym metrze.

Goncerz uderza w polu karnym z dwóch metrów w bramkarza! Dogrywał Zahorski z lewej strony.

Groźna akcja Wisły prawą flanką, lecz Lebedyński nie zdołał zamknąć dośrodkowania w "szesnastce".

Recę zmienia Hiszpański.

Grzegorz Goncerz próbował lobować Kryczkę, piłka wylądowała na górnej siatce.

Ładna próba zaskoczenia zza pola karnego Kryczki przez Wołkowicza, ale jednak ostatecznie górą bramkarz "Nafciarzy".

GieKSa aktywna w drugiej połowie, to jej bardziej zależy na ponownym wyjściu na prowadzenie. Wisła przyczajona i skupiona na kontrach.

Strzał Dudy z dystansu prostym podbiciem ląduje na plecach Sielewskiego.

Strzał Drozdowicza zza pola karnego mija o 2-3 metry prawy słupek bramki Dobrolińskiego.

Mroziński schodzi, a za niego wbiega na boisko Łuczak.

Wołkowicz ściąga piłkę Frańczakowi i uderza nad bramką. Szkoda, mógł zostawić to koledze będącemu na lepszej pozycji.

Poprzeczka po strzale Szymańskiego w polu karnym!

Kuna zmienia Piotrowski.

Przytomna interwencja Czerwińskiego, który zagraniem "szczupakiem" zneutralizował groźne podanie na 25. metr do Lebedyńskiego.

Szołtys za Sawickiego.

Czerwiński czujnie zatrzymał akcję Wisły prawą stroną i dośrodkowanie na długi, prawy słupek.

GKS w drugiej połowie musi przejąć inicjatywę, bo Wisła od razu wykorzystała moment przewagi w końcówce pierwszej połowy.

Duda zagrywał z prawej strony w pole karne do Wołkowicza, ale ten zdołał tylko musnąć ją głową, gdyż była zbyt wysoka.

Świetne wyjście wślizgiem Dobrolińskiego zatrzymuje doskonałe podanie do Drozdowicza.

Zaczynamy drugą odsłonę.

Koniec I połowy.

Piłki kierowane w stronę Lebedyńskiego przyniosły efekt. Zawodnik Wisły uderzył piłkę z kilku metrów głową, interweniować próbował Dobroliński, lecz złapał piłkę już za linią bramkową.

Wisła wyrównuje stan meczu.

Kolejna udana interwencja Pielorza pozwoliła "przeciąć" piłkę zagraną w pole bramkowe GKS-u. Dzisiaj Łukasz jest bezbłędny i dużo daje obronie.

Szymański ukarany "żółtkiem" za przeszkadzanie w grze.

Duda zagrywa w pole karne z rogu, lecz obrońcy Wisły przejmują futbolówkę.

Ambitna postawa Sawickiego na prawym skrzydle pozwoliła wywalczyć GKS-owi rzut rożny.

GKS musi obudzić się z letargu, bo Wisła napiera coraz odważniej i teraz tym razem pachnie bramką dla gości.

Ostry wślizg w polu karnym Frańczaka zatrzymał czysto Kuna. Ważna interwencja obrońcy GKS-u.

Stały fragment gry dla Wisły, akcję zamykał strzałem z główki Drozdowicz, ale znów obok bramki.

Frańczak upomniany na razie słownie za ostre wejście w nogi Stefańczyka.

Lebedyński stał przy dłuższym, prawym słupku i z kilku metrów uderza z główki tuż obok bramki. GieKSa miała dużo szczęścia.

Teraz Wisła zwietrzyła swoją szansę i przejęła inicjatywę. Co chwilę Dobroliński musi wyłapywać wrzutki ze skrzydeł.

Ciekawe zjawisko przy Bukowej. Słoneczna pogoda, a mimo to przechodzi nad murawą gradobicie. Oby gradobicie nastąpiło także pod względem bramek dla GKS-u w tym meczu.

Dobroliński ratuje teraz GieKSę! Lebedyński ograł jednego z obrońców GKS-u i uderzył na bramkę, lecz Rafał położył się na ziemi i był górą w tym pojedynku.

Gra Wisły jest dość łatwa do przewidzenia. Gra głównie skrzydłami, ale tam czujnie wykonują swoją dobrą pracę boczni defensorzy w osobach Czerwińskiego i Frańczaka.

Dobra akcja Goncerza, zagrał na 16. metr do Zahorskiego, który był niepilnowany. Arbiter boczny dopatrzył się jednak spalonego.

Czerwiński ukarany żółtą kartką.

Frańczak wybija piłkę na lewym słupku po centrze z lewej flanki. Ważna interwencja, bo tam czekał już jeden z płocczan.

Błąd GieKSy przy wyprowadzaniu piłki z własnej połowy mógł kosztować ją bramkę. Na szczęście dla gospodarzy Lebedyński nie opanował piłki, bo wyszedłby sam na sam z Dobrolińskim.

Było bardzo blisko bramki dla GieKSy, Goncerz w ostatniej chwili zablokowany wślizgiem tuż przed linią bramkową po zagraniu Czerwińskiego z prawego skrzydła!

Lebedyński zagrywał w silny sposób "w uliczkę", jednak Reca nie zdołał zamknąć akcji na długim, prawym słupku.

Dobroliński pewnie wyłapał wrzutkę w pole karne z prawej strony Stefańczyka.

Wisła na razie nie zagroziła poważnie gospodarzom, ale trudno się dziwić. Oni myślami są już w Ekstraklasie, do której awansowali już wcześniej.

Goncerz stara się schodzić na skrzydła i kreować ofensywne akcje także w bocznych sektorach boiska.

Dzisiaj w środku pola widzimy parę Duda-Wołkowicz. Na skrzydłach szarżują Szymański i Sawicki. Parę stoperów tworzą Leimonas (zastąpił pauzującego za kartki Kamińskiego) i Pielorz.

Dobry początek GKS-u - przycisnęli rywali i nie pozwalają na wyjście z kontrami. Pachniało bramką od początku spotkania.

Najlepiej w polu karnym znalazł się Tomasz Zahorski, który płaskim, mocnym strzałem nie dał szans Kryczce na udaną interwencję.

Gol dla GKS-u!

Goncerz wpada w pole karne z lewego skrzydła i nabija rywala. Rzut rożny wykonuje Duda.

GKS naciera, zamknął Wisłę w polu karnym! Bliski szczęścia znów był Szymański, ale został zablokowany przez stopera gości.

Płaski strzał po ziemi Szymańskiego na wysokości linii pola karnego rywali minął o kilka metrów bramkę Wisły.

Start!

• Minuta ciszy dla byłego trenera GKS-u Pawła Kowalskiego.

• Obie drużyny już na boisku w blasku słońca. GieKSa tradycyjnie na żółto-czarno, a Wisła w biało-granatowych strojach.

• Na ławce Wisły nastąpiły zmiany. Zamiast podanego w protokole bramkarza Seweryna Kiełpina jest Bartosz Kaniecki, nie zobaczymy też Lukasa Kubusa.

• Dzisiejsze spotkanie poprowadzi arbiter główny Mariusz Korpalski.

• GKS jest niepokonany od pięciu spotkań ligowych, czas przedłużyć tę passę.

• GKS ma o co walczyć w dzisiejszym spotkaniu. Katowiczanie mają jeszcze szanse nawet na 3. miejsce, ale muszą liczyć też na potknięcia wyżej notowanych rywali.

• Witamy ze stadionu przy Bukowej. Dzisiaj zakończenie sezonu połączone z Wielkim Finałem szóstej edycji Zagraj na Bukowej. W przerwie meczu o miano najlepszej drużyny zagra Jaworzno ze Skotnicą.

• Zachęcamy do zapisania się do newslettera GKS Katowice.